Turek w Wielkopolsce. Pan Jezus w kapeluszu

To jeden z najbardziej kolorowych kościołów Wielkopolski. Wnętrze świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku zdobi wielobarwna polichromia Józefa Mehoffera (1869-1946). Powstała w latach 1932-1937.

Artysta, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Jana Matejki, pracę w kościele w Turku rozpoczął od malowania prezbiterium, ozdabiając je czterema freskami. I właśnie jeden z nich – Chrystus ogrodnik, to niespotykana nigdzie postać Pana Jezusa w... kapeluszu.

Reklama

W kościele znajduje się także osiem witraży Józefa Mehoffera. Artysta planował ozdobić wszystkie okna, jednak wybuch wojny uniemożliwił realizację. Józef Mehoffer już przed wojną został honorowym obywatelem Turku, a od lipca 2011 r. na wprost głównego wejścia, po drugiej stronie ulicy znajduje się pomnik artysty siedzącego na ławeczce.

JOG

Ściągawka

Historycznie miasto znajduje się w Kaliskiem, na ziemi sieradzkiej. Z Warszawy do Turka jest 191 km (autostradą A2), z Łodzi 84 km, a z Konina 36 km.

Turek nie ma połączeń kolejowych. Do miasta można dojechać autobusami PKS z: Białegostoku, Bydgoszczy, Łodzi, Kalisza, Konina, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Katowic, Warszawy, Płocka i Szczecina.

Kursują także busy Łódź-Poddębice-Uniejów-Turek. Kościół NSPJ znajduje się przy pl. Sienkiewicza 4. Informacja turystyczna jest przy pl. Wojska Polskiego 1.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej