Trzy uzdrowiska w Kotlinie Kłodzkiej

Uzdrowiska Kłodzkie to Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Duszniki Zdrój. Chociaż przyciągają kuracjuszy od wieków, zachowały młodego ducha i robiącą wrażenie urodę.

Zdjęcie

Polanica Zdrój/fot. Paweł Ziemacki /East News
Polanica Zdrój/fot. Paweł Ziemacki
/East News

Gustaw Morcinek, znany pisarz związany ze Śląskiem, oryginalnie opisał pobyt „u wód” u podnóża Gór Stołowych: [...] tutaj nawet największy ponury melancholik po kilku dniach rozjaśnia swe zachmurzone oblicze, usta kwaśno skrzywione przemieniają się w usta sowizdrzała, wypłowiałe oczy błękitnieją, rodzą się jakieś zuchwałe, zdobywcze myśli, staruszkowie pragną wybijać hołubce w sali tanecznej, babcie przedzierzgają się w podlotki z czerwonymi kokardami na głowie.

Chopin zagrał w Dusznikach pierwszy zagraniczny koncert

Pierwsze wzmianki o istniejących w okolicy leczniczych źródłach pochodzą z XV w. Wspominał o nich kronikarz Aelurius. Działalność uzdrowiskową uruchomiono najpierw w Kudowie. W 1636 r. zbudowano tu skromne urządzenia kąpielowe, które w następnym wieku rozbudowano do klasycznych Łazienek. To dzisiejsze sanatorium Zameczek. Wokół zakładów zdrojowych wyrastały wille i pensjonaty.

Reklama

Największym był tzw. Dwór Książęcy, dzisiejsze sanatorium Polonia. Leczyli się tutaj m.in.: hrabia Fryderyk Skarbek, pisarz Bruno Schulz oraz polityk Winston Churchill. Pozostałe kłodzkie kurorty są młodsze. W Dusznikach działalność leczniczą zaczęto prowadzić pod koniec XVIII wieku.

Za jednego z najsłynniejszych kuracjuszy tego zdroju uznaje się Fryderyka Chopina. W czasie pobytu w 1826 r. dał tu swój pierwszy zagraniczny koncert. Tradycja przetrwała do dziś. Co roku latem teatr rozbrzmiewa muzyką Chopina. Najmłodszym z trzech uzdrowisk jest Polanica. 

Kurortem stała się dopiero na początku XX w. Wówczas wzniesiono komfortowy Dom Zdrojowy, dziś sanatorium Wielka Pieniawa, ukończono Nowe Łazienki z Pijalnią i halą spacerową. Chlubą Polanicy jest Park Zdrojowy. I choć lata lecą, to duch trzech uzdrowisk... ciągle młody.

Duszniki , Kudowa, Polanica

Uzdrowiska Kłodzkie leżą w Środkowych Sudetach, w południowej części województwa dolnośląskiego, w pobliżu granicy z Czechami. Z centralnej Polski można tu dojechać drogą krajową nr 8. Podróż samochodem z Warszawy zajmie ok. 5 godz.

Z większości dużych miast Polski kursuje regularna komunikacja autobusowa.

Specjalizacja sanatoryjna. Podstawowe kierunki kuracji leczniczych dotyczą schorzeń kardiologicznych, ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, endokrynologicznych, układu trawienia, naczyń obwodowych, nadciśnienia, otyłości i cukrzycy.

Zasoby naturalne. Lecznictwo uzdrowiskowe opiera się na szczawach wodorowęglanowo-sodowo-wapniowych, żelazistych, borowych i radoczynnych pozys-kiwanych z własnych źródeł. Stosuje się je do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i unikalnych tzw. suchych kąpieli.

Zabiegi. Zakłady Przyrodolecznicze mają w ofercie ponad 60 zabiegów leczniczych i rekreacyjnych. Są wśród nich: kąpiele mineralne, kąpiele i okłady borowinowe, zabiegi na bazie alg i minerałów z Morza Martwego. Okłady borowinowe poprawiają krążenie, zmniejszają ból i rozluźniają napięcie mięśni.

Kontakt:

Uzdrowisko Polanica-Zdrój, ul. Parkowa 4, tel. 74 86-80-217, Uzdrowisko Duszniki-Zdrój, ul. Zielona 23, tel. 74 86-67-800, Uzdrowisko Kudowa-Zdrój, ul. Moniuszki 2, tel. 74 86-80-400.

M&M Osip Pokrywka

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej