Trójmiasto: Co robić latem

Letnia Scena Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni-Orłowie to jedyny w Polsce teatr, gdzie widzowie oglądają spektakle pod gołym niebem, na piasku i przy akompaniamencie szumu morskich fal.

Repertuar na plaży przy molo jest dobrany do wakacyjnego charakteru teatru. Przykład: W kręgu namiętności – Tango Piazzolla, pełen ognia i argentyńskich rytmów spektakl muzyczny. Zmysłowe tanga Astora Piazzolli (rewolucjonista tego gatunku, który dosmaczył taniec jazzem) są odtańcowane na tle granatowego Bałtyku, a przestrzeń pozwala widzom przenieść się w świat argentyńskich knajpek. Spektakl Idąc rakiem Güntera Grassa w adaptacji Pawła Huellego, o tragedii niemieckiego statku pasażerskiego Wilhelm Gustloff zatopionego tuż po wypłynięciu, grany jest na... statku.

Reklama

Wystawiany na Darze Pomorza, przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. To jeden z najważniejszych i najlepiej zrealizowanych spektakli gdyńskiego teatru ostatnich lat. Będą też recitale pod chmurką: jazz na plaży i Edith Piaf po polsku.

K jak kruk

Gdańsk, miasto trzech rzek: Wisły, Motławy i Raduni, sprzyja kajakarstwu. Przystań Żabi Kruk na Starej Motławie to początek większości tras.

Opłynięcie starego Gdańska Motławą i jej odpływem zabiera trzy godziny. Z Żabiego Kruka możemy płynąć do Wisły Śmiałej i do ujścia Raduni, a startując w Przegalinie – do Gdańska. Twardziele płyną kajakiem wokół Wyspy Sobieszewskiej.

Pora relaksu

Przekonaj się, że wzornictwo plażowe to coś więcej niż parawan w kwiaty i chiński leżak z Tesco. Na wystawach letniego festiwalu Gdynia Design Days zobaczysz, jak pomysłowe mogą być sprzęty służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie.

Na wystawie MIASTO+ w Centrum Designu Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo- -Technologicznym zwróć uwagę na wieloosobowe przestrzenne siedziska ze skrzynek, praktyczny leżak-kosz oraz torbę-karimatę. Kuratorem wystawy jest nasza redakcyjna koleżanka, Agnieszka Jacobson-Cielecka. Weź udział w wykładzie o wzornictwie skandynawskim lub o kształcie... smaku, zaprojektuj sobie kafle, naucz się robić origami i zabierz dzieci na modularny drewniany plac zabaw w Terminalu Designu.

Kultura plażowa

Nieopodal Hotelu Grand mieści się jedno z najbardziej kulturalnie prężnych miejsc w Sopocie. Teatr na Plaży łączy funkcje plenerowego kina, sceny muzycznej i domu kultury.

W ciągu dnia działa tu plenerowa biblioteka, strefa bookcrossingu i księgarnia dla dzieci. W ramach akcji Kulturalna Plaża co dzień zobaczymy spektakl, posłuchamy trójmiejskich kabareciarzy lub weźmiemy udział w filmowych warsztatach. Będzie tu także gościł festiwal Literacki Sopot. Z okazji 25-lecia teatru Atelier na specjalnym koncercie wystąpią Krystyna Janda i Magda Umer.

Tu zaparkuję

W parku Oliwskim, całkiem jak w londyńskim Hyde Parku, można wreszcie biwakować na trawie. Na piknik przeznaczono południową część historycznego trójmiejskiego ogrodu.

Trawniki przylegające do muru Gdańskiego Seminarium Duchownego zostały do tego celu odpowiednio przygotowane. Warto się rozsiąść zwłaszcza 19 i 20 lipca podczas pikniku artystyczno-rodzinnego Parkowanie organizowanego przez młodych gdańskich aktywistów z fundacji A Kuku Sztuka. Dużo śmiechu i zabawy.

Alterspacer

Gdański Instytut Kultury Miejskiej proponuje alternatywne spacery z przewodnikiem. Po Stoczni Gdańskiej, trasami działaczek Solidarności i artystek oprowadzają członkinie grupy Metropolitanka. Lokalni przewodnicy pokażą Ci brukowane XIX-wieczne uliczki Biskupiej Górki i galerię murali na Zaspie, opowiedzą o historii i założeniach architektonicznych tego peerelowskiego osiedla. Spacery są bezpłatne.

3 x rower

Zobacz Trójmiasto z roweru. Najpopularniejsza trasa wzdłuż morza z Gdańska do Sopotu liczy 14 kilometrów. Możemy po drodze zahaczyć o Górę Gradową i zobaczyć panoramę Gdańska i stoczni.

Z Sopotu, choć już nie zawsze wzdłuż morza, dojedziemy do Gdyni. Wycieczkę możemy zacząć na gdańskiej Starówce, w wypożyczalni Nie dotyczy rowerów (nazwa stąd, że na ulicach jednokierunkowych rowery mogą w Gdańsku jeździć pod prąd). Bezpłatne mapy rowerowe i sugestie tras.

Morze z psem?

Na wszystkich trójmiejskich plażach obowiązuje zakaz wprowadzania psów pomiędzy 1 maja a 30 września. W tym roku miejscowy samorząd wyznaczył odcinek plaży, na który psy będą mogły być wyprowadzane. Gdyńska plaża dla psów mieści się nieopodal Kolibek, ok. kilometra od strzeżonego kąpieliska. Jest niewielka, ale już bardzo wśród mieszkańców i turystów popularna. Nie zapominamy posprzątać po czworonogach. Torebki na psie sprawy znajdziemy na specjalnych stojakach.

Nauka z górki

Fortyfikacje na Górze Gradowej, w najlepszym punkcie widokowym Gdańska, są siedzibą Centrum Hewelianum. Pomaga ono (małym i dużym) zrozumieć fizykę, astronomię, historię oraz biologię. Można tu nie tylko przypomnieć sobie prawo zachowania energii, ale i odbyć podróż przez siedem kontynentów w 80 minut.

Weź udział w pokazach naukowych: o wodzie i ogniu czy kurzym jaju, udaj się na spacer z przewodnikiem po Górze Gradowej lub odpocznij na leżaku z widokiem na całe miasto. 26 lipca – nocne zwiedzanie (od 19 do 23),12 sierpnia – obserwacja Perseidów w Noc spadających gwiazd.

Miejski ul

Od niespełna roku ma nową siedzibę gdyńskie Centrum Nauki Experyment. Na własnej skórze doświadczysz w nim trzęsienia ziemi, sprawdzisz, jak widzą zwierzęta oraz przekonasz się, w jaki sposób prawa fizyki ułatwiają podniesienie samochodu jedną ręką.

W wakacje w centrum zagoszczą pszczoły. Akcja Miodowy miesiąc w Experymencie ma uwrażliwić nas na spadek populacji naszych najważniejszych owadzich sojuszników. Będą filmy, wykłady i miód. Będziemy wabić pszczoły do miasta i budować dla nich miejski ul.

To zabawne

Wielki hamak, leżak gigant i ośmiornica – to niektóre z intrygujących obiektów, które pojawiły się na bulwarze w Gdyni w ubiegłym roku. Gdynia Playground to zabawne działania w przestrzeni publicznej.

W tym roku zagraj na dzwonach rurowych – plażowej Grze nastrojów, oraz zobacz, komu sprawi frajdę Radość, konstrukcja nawiązująca do podwórkowych trzepaków, czy Tumiwisi, kokon z widokiem morze.

Smaki lata

Zjedz śniadanie pod chmurką. Targ Śniadaniowy, pomysł stołeczny, przyjął się dobrze w Sopocie, gdzie lato sprzyja celebrowaniu posiłków. Pomysł jest prosty: kupujemy produkty i na miejscu przygotowujemy śniadanie.

Wybór menu nie jest jednak bułką z masłem, kiedy wokół tyle dobrego: sery kozie, chleb na zakwasie, smalczyk, wędzone pstrągi i okonie a nawet jadalne kwiaty. Niezdecydowani mogą zjeść „gotowce”: jajecznicę, zupę rybną, kiełbaski chorizo czy tartę porową. Kupujemy, biesiadujemy, odpoczywamy. Dla dzieci – warsztaty ceramiczne czy plastyczne. I tak do obiadu. Skwer imienia Arkadiusza Rybickiego w Sopocie.

Wodne tramwaje

Jak uniknąć legendarnych korków na Półwyspie Helskim? Po prostu wsiąść do tramwaju. Dalekobieżne tramwaje wodne z Gdyni do Jastarni płyną w jedną stronę 75 minut i jest to podróż nieporównywalnie milsza niż drogą lądową.

Tramwaje na Hel kursują również z Gdańska. Stąd popłyniemy na Westerplatte i do Narodowego Centrum Żeglarstwa. Niestety, linie zdrożały. W tym sezonie ceny rejsu z Gdańska, Sopotu i Gdyni na Hel wzrosną do 35 zł za bilet normalny i 25 zł za ulgowy. Bilety kupujemy na statku.

Festiwal w mieście

Sopot Film Festival 12–20 lipca, Międzynarodowy konkurs filmów fabularnych, www.sopotfilmfestival.pl Jarmark Dominikański 26 lipca–17 sierpnia. W tym roku impreza połączona z IV Światowym Zjazdem Gdańszczan, 25–27 lipca, jarmarkdominika.pl Żagle Gdynia 15–18 sierpnia. 10 największych żaglowców świata. www.cwm.edu.pl/operacja-zagle

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej