Szlakiem Zbójników

Zachwycające pejzaże, tajemnicze zamki, jaskinie, legendy o ukrytych skarbach... Tyle atrakcji w jednym niemal miejscu! Lato sprzyja wędrowaniu, więc warto je poznać.

Babia Góra. Tym, którzy wejdą na szczyt, natura hojnie odpłaca za trud. Odsłania fantastyczne widoki, zwłaszcza o wschodzie słońca.

Szlak, po którym kiedyś grasowali opiewani w legendach zbójnicy, wiedzie z Ży- wca do Cieszyna, wijąc się wśród beskidzkich szczytów. Możecie przebyć całą trasę albo wybrać tylko jej fragment. Np. na weekendową wyprawę pieszą albo rowerową. Nawet, jeśli nie znajdziecie dukatów Janosika, wspaniale wypoczniecie, poznając przy okazji sporo ciekawych zakątków.

Arkady jak na Wawelu

Reklama

Trasa zaczyna się na żywieckim zamku, gdzie w lochach więziono zbójników. Podobno było ich w Beskidach co niemiara. Zabierali podróżnym kosztowności i nie zawsze oddawali je biednym... Co spotykało rabusiów, przekonacie się w zamkowej Sali Tortur. Zobaczycie tam hiszpańskie buty, tzw. konfesjonał i dowiecie się, dlaczego na łożu sprawiedliwości nie dało się spać. Koniecznie zajrzyjcie na arkadowy dziedziniec, podobny do tego z Wawelu.

Odbywają się tam koncerty muzyki klasycznej.

Po koncercie zaś wybierzcie się na spacer po parku z romantycznymi mostkami, a potem, zupełnie nie w zbójeckim stylu, możecie pojeździć bryczką. Na podróżnych dziś już nikt nie napada. Zbójnicką warownią był kiedyś także zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej, a właściwie budowla, która do XIV w. stała tam, gdzie on teraz.

Opolski książę przegnał rabusiów i dziś na zamku można podziwiać bogactwo reprezentacyjnych sal. Dzieci na pewno ucieszą się z odwiedzin u Bolka, Lolka i Reksia. Ponieważ to w Bielsku-Białej znajduje się Studio Filmów Rysunkowych, w którym powstały znane dobranocki. Maluchy usłyszą, jak się ożywia narysowane postaci i uśmieją się na pokazie animowanego filmu.

Dukaty Janosika

Podobno Janosik, najsłynniejszy ze zbójników, ukrył złote dukaty na górze Muńcuł, po czym zapomniał rozdać je ubogim. Skarbu raczej nie znajdziecie, za to powietrze i dużo ruchu (Muńcuł ma ponad 1100 m wysokości) wyjdą wam na zdrowie.

Zbójnickim złotem słynie też rejon Baraniej Góry. Tam z kolei zrabowane kosztowności ukryli Jura Proćpak (żył w końcu XVIII w.) i jego kompani. Kto dotrze na szczyt Baraniej (1220 m n.p.m.) i komu pogoda dopisze, przekona się, jak malownicze są beskidzkie doliny. Na odcinku szlaku, który wiedzie przez polską Orawę, jest miejsce, gdzie zbójnicki czas się zatrzymał. To Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

Kryte strzechą zagrody sprzed 100, 200 lat przywodzą na myśl polski serial o Janosiku. Możecie zajrzeć do kuźni, tartaku, olejarni, ale też odwiedzić szlachtę we dworze. Tuż za opłotkami skansenu wasz wzrok z pewnością powędruje w kierunku Babiej Góry (wznosi się ona na wysokość 1725 m n.p.m.).

W dużej części jest porośnięta mrocznym lasem. Po przeciwnej stronie Babiej, w Zawoi, do dziś zachowała się Kaplica Zbójecka. Legenda głosi, że ufundowali ją zbójnicy, chcąc odkupić w ten sposób swoje grzechy. Stoi w otoczeniu starych lip. Cicho tu i tajemniczo…

Najważniejsze informacje

Noclegi l Kwater szukajcie na: www.turystyka.beskidy.pl; www.zywiecczyzna.pl. Przykładowe ceny: pokój 3-osobowy w Jeleśni – 85 zł od osoby, ze śniadaniem i obiado-kolacją; 3 osoby w Bielsku-Białej za nocleg ze śniadaniem zapłacą 120 zł. Zwiedzanie l Bilet do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – 12 zł. Tel.: 33 8125058.

Jest u siebie...

Ryś polubił Beskidy, choć niełatwo go spotkać. Ten silny i zwinny kot może upolować nawet jelenia. Wiosną górskie ścieżki przemierzają samice z jednym, dwoma małymi i uczą je polować. Samce wolą samotność.

Tylko w Beskidach

Najwyższy wodospad: Znajduje się w Sopotni Wielkiej. Toczy swe rwące wody z wysokości 10 m. Płynie wydrążoną w skale rynną, tworząc wieczną kipiel. Szczególnie pięknie wygląda wiosną, gdy zasilają go topniejące śniegi.

Dziś prawdziwych zbójników już nie ma – można powiedzieć, cytując Marylę Rodowicz z piosenki o Cyganach. Ale zbójnickiego, słynny taniec harnasi, na pewno obejrzycie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również