Szlakiem pisanek. Święta w Polsce

Pokaż mi zdobione jajka na Wielkanoc, a powiem Ci, z jakiego regionu Polski pochodzą: Podlasie, Kaszuby, Kurpie czy Śląsk? Zapraszamy w barwną podróż.

Zdjęcie

Różnobarwne pisanki /123/RF PICSEL
Różnobarwne pisanki
/123/RF PICSEL

Jajko jest symbolem zdrowia, życia, miłości i płodności. Oznacza rodzącą się do życia przyrodę. Kiedyś zakopywano je przy wejściach do domów i dawano zwierzętom. A wszystko po to, by odstraszyć złe moce. Na wsi chłop nie mógł wypuścić bydła ze stajni, póki na progu nie położył jajka. A po wyjściu zwierząt oddawał jajko biednym, z prośbą o modlitwę za bydło.

Dlatego nie ma Wielkanocy bez pisanek. Kolorowe jajka zajmują honorowe miejsce w koszyczku i na uroczystym świątecznym śniadaniu. Ale gdzie powstają najpiękniejsze i największe pisanki w Polsce? Ruszamy na malowany szlak.

Reklama

Kolorowy Łowicz

Nad rzeką Bzurą leży jedno z najbardziej barwnych miast – Łowicz. W tych okolicach jajka zdobi się kolorowymi miniaturowymi wycinankami (patrz zdjęcie obok). Czasem niektóre jajka mają formę dzbanuszka. Aby zobaczyć ten niezwykły folklor i prze konać się, jak kultywowane są tu tradycje ludowe, najlepiej zwiedzić pobliski skansen w Maurzycach.

Kurpie i dużo wzorów

Kurpiowskie pisanki wielkanocne również słyną ze swojego piękna, ale ce- chuje je oszczędność kolorystyczna. Zwykle są dwukolorowe. Na barwnym, najczęściej czerwonym, czarnym, nie bieskim lub zielonym tle znajduje się biały wzór.

Maluje się je różnymi technikami. Do głównych należą: metoda woskowa, przy której wzór malowany jest najpierw woskiem, a potem jajka są barwione, oraz metoda rylcowa, kiedy wzór się wyskrobuje. 

Najbardziej znaną miejscowością pielęgnującą tradycje kurpiowskie jest Kadzidło. Odwiedzając Zagrodę Kurpiowską, zobaczysz, jak kiedyś żyli tutejsi mieszkańcy. Drewniany kościół w Łysych to jeden z najciekawszych zabytków architektury. Znajduje się w nim stała wystawa palm kurpiowskich.

Śląsk opolski i kraszonki

Tutaj wybitne kraszonkarki do dziś ozdabiają jajka techniką wyskrobywania. Polega ona na tworzeniu wzoru na zabarwionym wcześniej jajku – za pomocą ostrej szpileczki czy też noża. Taka metoda wymaga wiele cierpliwości i precyzji. Tra dycyjne kraszonki opolskie mają najczęściej wzory kwiatowe. Co ważne – ich kolor ma też swoje istotne znaczenie: czerwona – to miłość, zielona – nadzieja, żółtą – daje się chłopakowi, którego się nie chce, a czarna – przeznaczona jest dla kogoś ważnego, np. sołtysa.

Ale nie tylko zwyczaje ludowe powinny Cię kiedyś sprowadzić w te strony. Piękne pałace, drewniane kościoły i jeziora – na to wszystko możesz liczyć, odwiedzając Opolszczyznę. Szczególnie okazale prezentuje się zamek w Mosznej, który ma 99 wież i 365 pomieszczeń – jedno na każdy dzień roku. Wolisz kontakt z naturą? Jezioro Otmuchowskie i Nyskie są do Twojej dyspozycji.

Kaszuby i megapisanka

Co roku na wejherowskim rynku staje dwumetrowa pisanka w kaszubskie wzory. Jej pojawienie się na placu Jakuba Wejhera przed świętami wielkanocnymi to również spora atrakcja dla turystów. Pisankę zdobią piękne malunki zaczerpnięte z charakterystycznego barwnego haftu (składa się on z 7 głównych kolorów: 3 odcieni niebieskiego, czerwonego, zielonego, żółtego i czarnego).

Ale Kaszuby to nie tylko ciekawy folklor. To jeden z najpięk niejszych regionów w naszym kraju – bogactwo lasów i jezior – wśród nich najbardziej znany jest kompleks Jezior Wdzydzkich, zwany też morzem kaszubskim. Sercem tych rejonów są Kartuzy, a ich okolice zwane są Szwajcarią Kaszubską.

Lipsk nad Biebrzą i zagłębie pisankarskie

Tu powstają najpiękniejsze pisanki na Podlasiu. Wykonuje się je techniką batikową, polegającą na nanoszeniu woskowych wzorów na skorupkę jajka specjalnym patyczkiem ze szpilką. Po zastygnięciu wosku pisanki barwi się na różne kolory. Lipskie twórczynie te piękne cudeńka przygotowują przez cały rok – niektóre z nich malują nawet kilka tysięcy sztuk. Wykonanie jednej pisanki – w zależności od wzoru i ilo ści kolorów – zajmuje od pół do półtorej godziny.

Wizytę w Lipsku warto połączyć z wycieczką do największego w Polsce Biebrzańskiego Parku Narodowego z siedzibą w Oso wcu. Bagna, moczary i tysiące ptaków wodnych to chluba tej krainy i jeszcze jeden powód, by tu przyjechać.

Informator

ŁOWICZ. Znajduje się na zachód od Warszawy (ok. 74 km), na Mazowszu. Ceny już od 18 zł od osoby.

OPOLE. Miasto to leży na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą. Ceny zaczynają się od 20 zł za dobę od osoby.

KASZUBY Rozciągają się od Pomorza Gdańskiego aż po Bory Tucholoskie. Wejherowo - miasto położone nad rzeką Redą.

Ceny zaczynają się od 20 zł za dobę od osoby.

LIPSK N. BIEBRZĄ. Miasto w woj. podlaskim, w powiecie augustowskim. Oferty już od 16 zł od osoby.

KURPIE Region położony na Mazowszu, na terenie Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Łyse - wieś w powiecie ostrołęckim. Oferty już od 10 zł od osoby.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Są miejsca, gdzie klimat sprzyja osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Odwiedzamy uzdrowiska, w których można podreperwać zdrowie, zregenerować siły i się odstresować. więcej