Szklarska Poręba - piękna o każdej porze roku

Zobacz ciekawe miejsca, które zimą nie tracą na swej atrakcyjności, a przy okazji poszalej na nartach lub snowboardzie!

Reklama

Miłośników białego szaleństwa nie trzeba przekonywać, że to miasto w województwie dolnośląskim doskonale nadaje się do uprawiania zimowych sportów. Ruch turystyczny w Szklarskiej Porębie koncentruje się wokół masywu Szrenicy. To tutaj znajdują się wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe o różnych poziomach trudności, w tym przystosowany specjalnie dla dzieci wyciąg zaczepowy „Baby Lift”.

Dzięki tej różnorodności miejsce to wybierają zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani miłośnicy białego szaleństwa. Tych ostatnich szczególnie kusi trasa FIS ze słynną ścianą – najbardziej stromym fragmentem trasy zjazdowej w Polsce.

Z kolei w Jakuszycach (najwyżej położonej części miasta) znajdują się najlepsze w Europie Środkowej trasy narciarstwa biegowego i śladowego, o długości ponad 150 km. To tutaj w pierwszy weekend marca rozgrywana jest największa masowa narciarska impreza w Polsce – Bieg Piastów.

Trzeba jednak pamiętać, że spośród tras Szrenicy oświetlona jest jedynie należąca do łatwych o nazwie „Puchatek” i tylko na niej można jeździć po zmroku. Jednak Szklarska Poręba to nie tylko narciarskie trasy.

Co roku odbywają się tutaj również Mistrzostwa Świata w Rzeźbie ze Śniegu „Śniegolepy”

W konkursie mogą brać udział wszyscy, jednak każdego roku niezmiennie największą uwagę przykuwają dzieła studentów uczelni artystycznych. Aby się nieco rozgrzać, możesz odwiedzić Muzeum Mineralogiczne ze skamielinami dinozaurów i największym w Polsce samorodkiem złota. Koniecznie odwiedź kościół Matki Bożej Różańcowej z 1652 r. oraz dawny ewangelicki kościół Niepokalanego Serca NMP z XVIII w. z przykościelnym cmentarzem. Wybierz się też na spacer ulicą Kilińskiego, by podziwiać zespół willowy z 1890 r. Do dziś zachował się tu ogród i wozownia.

Jeśli czas Ci pozwoli, zajrzyj też do Muzeum Ziemi „Juna”, gdzie znajdują się minerały i kamienie szlachetne z bogatych zbiorów polskich i zagranicznych. Miasto inwestuje w infrastrukturę sprzyjającą wycieczkom z najmłodszymi. W Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada można znaleźć duże lodowisko z wypożyczalnią łyżew, a hotele oferują kompleksy basenowe i relaks w saunach. Warto odwiedzić także tutejsze groty solne lub skusić się na zimowy kulig po lesie – saniami można dojechać np. do Wodospadu Kamieńczyka.

Mniej popularną, ale wciąż rozwijającą się formą rozrywki jest jazda psimi zaprzęgami, do której w Górach Izerskich panują idealne warunki. Odbywają się tu nawet europejskie zawody w tej dyscyplinie. Najmłodszych zainteresuje też fakt, że Szklarska Poręba uważana jest za miasto Ducha Gór, o czym przypomina pomnik na Skwerze Radiowej Trójki.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej