Szczebrzeszyn. Co warto zobaczyć?

Nazwa tego miasteczka jest testem i torturą dla obcokrajowców, którym wydaje się, że polskiego nauczyć się łatwo.

Zdjęcie

Kościół św. Mikołaja w Szczebrzeszynie /123/RF PICSEL
Kościół św. Mikołaja w Szczebrzeszynie
/123/RF PICSEL

Trzciny w dolinie Wieprza, nad którym leży zaledwie 5-tysięczne dziś miasteczko, szumią od kilkuset lat. Pewnie tylko one pamiętają tak odległe czasy, jak założenie grodu ponad 650 lat temu… „Od zawsze” brzmią w nich chrząszcze.

Doczekały się nawet kilku pomników. Jeden z nich, drewniany, we fraku i z melonikiem na głowie, przygrywa na skrzypkach nad brzegiem rzeki. Drugi, miedziany, koncertuje na szczebrzeszyńskim rynku.

Reklama

Szczebrzeszyn może być bazą do poznania Roztocza

Pierwszy zapis nazwy pochodzi z 1352 r. i brzmi: Szczebresinum. Jedni chcą, by nazwa nawiązywała do słowa szczebrzeczyć, czyli kłamać. Inni zaś, przeciwni złej sławie miejscowości, wolą ją wiązać ze szczebrzuchami, czyli potrzebnymi w gospodarstwie domowym sprzętami.

Jakkolwiek by nie było Szczebrzeszyn warto zobaczyć.

Cztery świątynie – dwa kościoły, cerkiew i synagoga – choć nie wszystkie pełnią funkcje sakralne, stanowią żywy dowód na to, że miasteczko było kiedyś wielokulturowe. Polacy, Żydzi, Ukraińcy i Rusini żyli tu przed II wojną w zgodzie. Świadczyć o tym mogą też... podziemne tunele łączące wszystkie świątynie.

Zabytków jest w miasteczku sporo. Są tu XVII-wieczne renesansowe kościoły – parafialny św. Mikołaja i klasztorny św. Katarzyny.

W pierwszym zaciekawić może tablica z listą grzechów, jakie należy wyznać przy spowiedzi. W drugiej uwadze niech nam nie ujdą sztukaterie Jana Wolffa. XVI-wieczna cerkiew Zaśnięcia Bogarodzicy, wzniesiona na XIV-wie- cznych murach dawnego kościoła parafialnego, kryje we wnętrzu polichromię z 1620 r. Zaś w zrekonstruowanej w latach 60. ubiegłego wieku synagodze, gdzie mieści się dom kultury, zachowała się renesansowa kamienna szafa ołtarzowa służąca do przechowywania Tory.

Wybierając się do Szczebrzeszyna nie omińmy też tutejszych cmentarzy, katolickiego i żydowskiego, najtrwalszych świadków pamięci o dawnych mieszkańcach.

Osip-Pokrywka


Dojazd jest łatwy!" style="vertical-align: middle;">Miasteczko leży 20 km na zachód od Zamościa. Z tego ostatniego bez problemu dojedziemy autobusem PKS lub busem. Zwiedzanie

Warto pokusić się o wizytę w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, który prawie w całości leży na Roztoczu Zachodnim. Rzeźbę Parku urozmaicają różnice w wysokości terenu – od 50 do 100 m. Bardzo ciekawe są wąwozy o stromych zboczach dochodzących do kilkunastu metrów wysokości i szerokości dna od kilkudziesięciu centymetrów do około 20 m. Wśród tych ostatnich warto zo baczyć wąwóz w Topólczy.

Kajaki

Wieprz jest rzeką nizinną z licznymi zakrętami i odno gami, ale bez przeszkód zalegających w korycie. Zwykle oddalona nieco od osiedli ludzkich, nadaje się na rodzinne wyprawy kajakowe. Spływ przez teren Roztoczańskiego Parku Narodowego wymaga dodatkowego zezwolenia. Warto zajrzeć na strony: www.splywykajakowe.roztocze.net.pl, www.kajaki-roztocze.pl/rzw.html, www.kajaki-lubartow.pl/splywy-wieprzem.php.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej