Sylwester w Zakopanem

Reklama

Od Bożego Narodzenia aż do Trzech Króli na Podhalu trwa prawdziwe świętowanie. To czas odwiedzin, a osoby przychodzące z życzeniami nazywa się „podłaźnikami”. Gdy gospodarz powie przybyłemu: „aleś mnie sąsiedzie dobrze podlazł”, oznacza to po prostu, że bardzo spodobały mu się życzenia.

A te są zwykle wierszowane. „Na scęście, na zdrowie, na tyn Nowy Rok! Coby wom nicego nie chybiało. Z roku na rok psybywało. A do reśty – cobyście byli scęśliwi i weseli. Jako w niebie janieli. Hej!”

Niegdyś w domach gdzie były panny na wydaniu, szczególnie wyglądano kawalerów-podłaźników, bo ich odwiedziny oznaczały poważne zamiary matrymonialne w nadchodzącym roku. Kto zdecyduje się obchodzić Sylwestra na Krupówkach, powinien pomyśleć o stosownej kreacji.

Zamiast pantofelków na obcasie lepsze będą buty z futerkiem, a od sukni balowej – ciepła kurtka. Główny deptak Zakopanego tej nocy przeżywa istne oblężenie. Gdy zejdziemy z głównego turystycznego szlaku zobaczymy zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza Willę Koliba. Był to pierwszy budynek w stylu zakopiańskimi. Dziś wewnątrz znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Innym dziełem Witkiewicza jest kaplica Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce. Zwykle cicho tu i spokojnie, a wysokie smreki kołyszą się na wietrze, osypując wielkie płatki śniegu. W noc Nowego Roku tłumnie odwiedzany jest mały kościółek na Wiktorówkach.

Świątynia na skraju Rusinowej Polany, jest jedną z najpiękniej położonych w Polsce. Już od wieczora sznury samochodów dojeżdżają na Łysą Polanę, skąd wszyscy, po zaśnieżonej drodze, wędrują do kościółka.

Tam górale grają kolędy, a gdy kilka tysięcy osób zaczyna śpiewać, ich głosy niosą się daleko, aż do ośnieżonych szczytów Tatr.

Anka Olej-Kobus

Ciekawe miejsca

Kaplica Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr, Wiktorówki 1, Małe Ciche, tel.: 18 201 98 50,. Msze święte w niedziele od października do czerwca: 9.00, 11.00 i 13.00.

Muzeum Tatrzańskie im. Doktora Tytusa Chałubińskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane, tel.: 18 201 52 05, e-mail: biuro@muzeumtatrzanskie.pl, czynne środa-sobota 9:00-17:00, niedziela od 9:00-15:00, bilety: 7 i 5,5 zł.

Przydatne informacje dla turystów: Centrum Informacji Turystycznej w Zakopanem, ul. Kościuszki 17, tel.: 18 20 12 211 e-mail: info@promocja.zakopane.pl.

Małopolski System Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, Zakopane tel.: 18 20 12 004, e-mail: it.zakopane@msit.malopolska.pl.

Tatrzański Park Narodowy, ul. Kuźnice 1, Zakopane, tel. informacyjny dla turystów: 18 20 23 300, Straż Parku: 18 20 23 280.

Sylwester w górach: Cena kwater na Podhalu od 50 zł. za osobę, nocleg w ho telu od 250 zł, cena za bal sylwestrowy od 400-500 zł od pary.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej