Sudeckie miasta: Wałbrzych, Świebodzice, Szczawno-Zdrój

To najbardziej malowniczy zespół miejski w Polsce, świetnie wkomponowany w scenerię Sudetów.

Zdjęcie

Zamek Książ w Wałbrzychu /123/RF PICSEL
Zamek Książ w Wałbrzychu
/123/RF PICSEL

Przemysłowa przeszłość nie przeszkadza turystycznej atrakcyjności regionu, w którym dominują zalesione szczyty Pogórza Wałbrzyskiego, Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych. Tutaj wprost z domu można wejść na szlak turystyczny i po pół godzinie podziwiać z wysoka okolicę.

Wałbrzych: nie tylko złoty pociąg

Od zeszłego roku o regionie Wałbrzycha zrobiło się głośno za sprawą „złotego pociągu”. Jednak miasto pośród gór zachęca do przyjazdu nie tylko odkrywców. Największą atrakcją jest zamek Książ, który wielkością ustępuje w Polsce jedynie Malborkowi i Wawelowi. Budowla wzniesiona na wzgórzu w zakolu rzeki Pełcznicy przez ponad 500 lat była siedzibą książęcego rodu Hochbergów.

Reklama

Wokół zamku rozciąga się rozległy park, który jest częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się tu: zabudowania Stada Ogierów „Książ”, Palmiarnia, Sudecki Ogród Dendrologiczny oraz romantyczne ruiny „Stary Książ”. Zaprasza pięknie odrestaurowane Śródmieście, nad którym dominuje strzelista wieża neogotyckiego kościoła Św. Aniołów Stróżów.

Dawną świetność przypominają monumentalne gmachy urzędów i szkół. Po spacerze można usiąść przy stoliczku kawiarni na odnowionym starym Rynku.

Przemysłowe dziedzictwo miasta dawnego Zagłębia Wałbrzyskiego przetrwało w Starej Kopalni, oryginalnym muzeum znajdującym się na terenie kopalni Julia (Thorez). Nad zamienionymi w centra ekspozycyjne i wystawy budynkami dominują wieże wyciągowe szybów Julia i Sobótka.

Wspaniały zespół uzdrowiskowy

Świebodzice, dawne miasto sukienników i tkaczy, położone jest u podnóża Pogórza Wałbrzyskiego nad rzeką Pełcznicą. Zabytkowe centrum, które w 1774 r. strawił niemal całkowicie pożar, otaczają do dzisiaj fragmenty średniowiecznych murów obronnych.

Szczawno-Zdrój to od dawna turystyczne i uzdrowiskowe zaplecze regionu. Z leczniczych właściwości tutejszych źródeł korzystano już w średniowieczu. Do bywalców uzdrowiska należała europejska śmietanka kulturalna i polityczna. To dla tej klienteli powstał w XIX w. zespół zabudowy uzdrowiskowej (np. dawny Grand Hotel).

Przydatne informacje

Zwiedzanie zamku Książ i Starej Kopalni w Wałbrzychu można połączyć jednym biletem wstępu – 48 zł osoba dorosła i 33 zł uczniowie i seniorzy 65+.

Informacje i zakup biletów możliwy za pośrednictwem strony internetowej www.ksiaz.walbrzych.pl.

Trasa zwiedzania zamku Książ obejmuje zarówno najstarsze średniowieczne i renesansowe części, jak również owiane tajemnicą wydrążone pod zamkiem tunele z okresu II wojny światowej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Życie na gorąco

Zobacz również