Strzelno - perła romańskiej architektury

Co łączy kościół Świętej Trójcy w Strzelnie z Santiago de Compostela w Hiszpanii i katedrą św. Marka w Wenecji?

Reklama

Romańskie płaskorzeźby na kolumnach, które cudem dotrwały do naszych czasów. Gdy rzeźbiono je w XII wieku, cel był prosty: pokazać na jednej z kolumn uosobienia grzechów, jakich wystrzegać się należy, zaś na drugiej przedstawić cnoty: ideał, ku któremu pobożny człowiek winien dążyć.

Cnota kontra grzech

Najbardziej znaną z nich jest Gniew, uosabiany przez kobietę zaciskającą pięści na swych włosach. Obok niej Pycha kokieteryjnie przekrzywia głowę pyszniąc się długim warkoczem. Nad nimi mężczyzna uderza mieczem w kolumnę. To Morderstwo. Znajdziemy tu też Obżarstwo, Rozpustę, Zawiść – cały katalog niezmiennych ludzkich przywar.

Druga kolumna jest niczym busola wskazująca ku jakiemu życiu warto dążyć: Sprawiedliwość poważnym wzrokiem patrzy wagę, Mądrość niesie księgę, zaś Czystość dzierży berło z kwiatem lilii.

Przez długi czas wierni przychodzący na msze mogli podziwiać kamienne dzieła, lecz gdy w XVIII wieku przebudowywano świątynię, uznano, że taki staroć nie pasuje do nowoczesnego wnętrza. Kolumny obudowano i otynkowano... Dopiero w 1946 r. zdumionym ludziom ukazały się ukryte pod cegłami wizerunki, prawdziwy skarb.

Wyrzeźbiony w kamieniu kodeks sprzed wieków

Jeśli trafimy do Strzelna, koniecznie zajrzyjmy do rotundy św. Prokopa. Choć wewnątrz nie zachowało się wiele, to pod posadzką odkryto pusty romański grobowiec.

W okolicy mówi się, że jeśli niewiasta wrzuci do niego monetę lewą ręką przez lewe ramię, mówiąc jednocześnie: „Święty Prokopie, daj mi po chłopie, może być kulawy, o jednym oku, byle w tym roku”, to ponoć szybko spotka mężczyznę swego życia.

Anna Olej-Kobus

Strzelno znajduje się na pograniczu Kujaw i Wielkopolski, 18 km na południe od Inowrocławia i 44 kilometry na wschód od Gniezna, na skrzyżowaniu dróg krajowych 15, 25 i 62. Kursują tu autobusy PKS. Zabytki - najważniejsze znajdują się na wzgórzu św. Wojciecha, położonym 300 m na wschód od rynku.

Zwiedzanie kościołów oraz muzeum jest możliwe od poniedziałku do soboty w godz. 9–17, a w niedziele od 13.30 do 17.

W okresie jesienno-zimowym trzeba umówić się telefonicznie (przewodnika nie ma na miejscu). Przewodnikiem i kustoszem muzeum jest Damian Rybak. Kontakt damianrstrzelno@wp.pl, tel. kom. 602-878-005.

Bilety Bazylika św. Trójcy: normalny 5 zł, ulgowy – 3,50 zł; Rotunda św. Prokopa: normalny – 4 zł, ulgowy – 2,50 zł; Romańskie Muzeum: normalny – 3 zł, ulgowy – 2 zł; Jeden bilet na wszystkie trzy wejścia – 10 zł i 7 zł. PTTK ul. Kościelna 8, Strzelno, tel. 52 318-92-36.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej