Śladami templariuszy po Polsce

Ten tajemniczy zakon miał swoje siedziby na Pomorzu i Dolnym Śląsku. Od lat ściągają tam poszukiwacze ich bajecznego bogactwa.

Ich skarbów szukano w zamkach i kościołach całej Europy, także w Polsce.

Reklama

Naprawdę nazywali się: Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, a miano templariuszy zyskali od słowa „templum”, co po łacinie ma wiele znaczeń: kościół, świętość, niebo... Zakon powstał na początku XII w. z kilku rycerzy, którzy mieli bronić pielgrzymów przybywających do Jerozolimy. Zakon jednak stale się rozrastał i po zakończeniu krucjat rycerze zaczęli osiedlać się we Francji, Anglii, Portugalii, dotarli również na wschodnie rubieże Europy. Zbudowali prawie 100 zamków w Europie, w tym kilka w Polsce.

Byli świetnymi organizatorami! Zarządzali majątkami ziemskimi i zajmowali się... bankowością! Ponoć nawet królowie byli zadłużeni u templariuszy. Tak rodziły się legendy o zgromadzonym przez nich złocie i drogich kamieniach.

W Polsce do dziś zostały ślady po trzech komandoriach (jednostkach) templariuszy: w Chwarszczanach, Oleśnicy Małej i Starym Drawsku. Ale niektórzy historycy uważają, że takich miejsc jest więcej... Po niespełna dwustu latach zakon przestał istnieć. Templariusze nagle musieli opuścić swe siedziby i jest wielce prawdopodobne, że ukryli część skarbów. Rycerzy zaczęto oskarżać o herezję. Ale tak naprawdę chodziło o przejęcie ich majątku. Skarbiec jednak okazał się pusty...

Jak odwiedzić ciekawe miejsca?

Chwarszczany: o muzeum templariuszy dowiesz się na stronie: www.chwarszczany.pl

Oleśnica Mała: informacje o ciekawych miejscach w okolicy przeczytasz na stronie www.olesnicamala.info

Stare Drawsko: co zobaczyć w turystycznej wsi, dowiesz się na: staredrawsko.com

Oleśnica Mała

Na Dolnym Śląsku, właśnie w Oleśnicy, była najważniejsza komandoria templariuszy w tej części Europy. Rycerze przybyli tu w 1226 r., sprowadzeni przez księcia śląskiego, Henryka Brodatego. Przekazał on templariuszom zamek myśliwski, lasy i pobliskie wioski. Osiągali duże zyski z majątku i wiodło się im bardzo dobrze.

Chwarszczany

W tej wsi, na północ od Kostrzyna (woj. zachodniopomorskie), stoi XIII-wieczna kaplica, zbudowana przez templariuszy. Być może są tam podziemne korytarze z ukrytym skarbem? Po likwidacji zakonu templariuszy kaplicę przejęli joannici, a potem krzyżacy .

Obecnie w dawnej kaplicy templariuszy w Chwarszczanach jest kościół św. Stanisława Kostki.

Stare Drawsko

W gminie Czaplinek, w Zachodniopomorskiem, znajdują się ruiny zamku Drahim. Twierdza była przednią strażą (osłoną) siedziby templariuszy w pobliskim Czaplinku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Są miejsca, gdzie klimat sprzyja osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Odwiedzamy uzdrowiska, w których można podreperwać zdrowie, zregenerować siły i się odstresować. więcej