Śladami Napoleona i Marii Walewskiej

Cesarz Francuzów i szlachcianka spod Łowicza... O ich miłości nakręcono wiele filmów i napisano niejedną książkę. Proponujemy wam walentynkową podróż ich śladem.

Ona jest aniołem – pisał o Marii Walewskiej do brata „bóg wojny”, jak go nazywano, czyli Napoleon Bonaparte, cesarz Francuzów i dowódca armii, która ponad 200 lat temu podbiła pół Europy.

Reklama

Nie było wówczas na kontynencie człowieka, którego bardziej by podziwiano.

Wycieczkę tropem ich romansu można rozpocząć od... Warszawy. To na Zamku Królewskim odbył się bal karnawałowy, podczas którego cesarz poprosił olśniewającą blondynkę do tańca. On, choć żonaty, zakochał się od razu. Ona – choć również nieszczęśliwa w małżeństwie – broniła się, lecz naciskana przez arystokratów, uległa.

Cóż, wszyscy chcieli mieć nadzieję, że dzięki temu Polska odzyska niepodległość... Wyprawę można kontynuować w Kamieńcu Suskim koło Iławy, gdzie Napoleon miał później kwaterę. Para spędziła trzy tygodnie w tamtejszym pałacu. Maria mieszkała tam w zupełnej tajemnicy, nie opuszczając komnat pod żadnym pozorem. To wtedy tak naprawdę go pokochała...

Niestety pałac, który dał im schronienie, nie przetrwał ostatniej wojny. Jego ruiny są jednak bardzo malownicze. Miłosna epopeja tej pary trwała kilka lat, niemal do końca kariery Napoleona. Cesarz zaprosił panią Walewską do Paryża i dbał, by niczego jej nie zabrakło.

Ich syna – Aleksandra – urodziła jednak w mężowskich Walewicach, niedaleko Łowicza. W majątku działa teraz stadnina koni, a w pałacu – hotel. Można tam nawet przenocować w sypialni, którą urządziła dla kochanka, gdy wichry wojny znów zagnały go na ziemie polskie. Zmarła w Paryżu, gdy on przebywał już na wygnaniu, ale spoczywa w rodzinnej krypcie kościoła w Kiernozi, niedaleko Walewic.

Niedaleko od Walewic

Gdy już się nasycicie klimatem Walewic (można zamówić tam m.in. przejażdżkę bryczką po okolicy), warto wyskoczyć do Łowicza – gdzie oczywiście też zatrzymał się Napoleon (jadł obiad w kamienicy przy rynku, co upamiętnia stosowna tablica).

W centrum znajduje się imponująca katedra, w podziemiach której spoczywa aż 12 prymasów Polski. A w pobliskim muzeum zobaczycie wspaniałe zbiory etnograficzne: stroje ludowe, słynne łowickie wycinanki oraz kolekcję kapliczek przydrożnych.

Gdzie nocować ?

Pałac w Walewicach oferuje noclegi, w różnych cenach: od 150 zł za pokój dwuosobowy w Starej Wozowni, po 400 zł za sypialnię Napoleona. Więcej szczegółów na stronie: www.walewice.pl

Centrum Informacji Turystycznej

Łowicz, Stary Rynek 17, od 80 zł/doba za pokój dwuosobowy

Ośrodek „Aneta” Łowicz, ul. Powstańców 1863 r. nr 12 od 45 zł/doba za pokój dwuosobowy

Hotel „Warmianka” w Suszu, ul. Słowiańska 3, od 120 zł/doba za pokój dwuosobowy www.warmianka.pl Gdzie jeść

W Łowiczu warto wstąpić na żur i pieczyste do Restauracji Powroty przy Starym Rynku; W restauracji Hotelu Dworek w Kutnie, ul. Kościuszki 9, skosztujecie wyśmienitych dań kuchni staropolskiej (można tu sobie m.in. przypomnieć smak domowego makaronu i chleba).

Na Warmii można zatrzymać się – po drodze do Kamieńca Suskiego – w Zajeździe pod Kłobukiem w miejscowości Małdyty.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Naj

Zobacz również