Śladami Chopina. Żelazowa Wola

Tegoroczny, XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina wygrał Koreańczyk Seong-Jin Cho. Odwiedźmy miejsca związane z mistrzem, który tak fascynuje artystów.

Zdjęcie

Dworek Chopina w Żelazowej Woli/fot. W. Laski /East News
Dworek Chopina w Żelazowej Woli/fot. W. Laski
/East News


Wszystko zaczęło się w Żelazowej Woli. W niewielkim majątku Skarbków Justyna z Krzyżanowskich, zajmująca się zarządzaniem domem, poznała Mikołaja Chopina, przybyłego z Francji nauczyciela i opiekuna dzieci właścicieli. Pobrali się, a po ślubie zamieszkali w oficynie murowanego dworku.

Tam 1 marca 1810 r. przyszedł na świat Fryderyk. Chłopczyk był tak słaby, że obawiając się najgorszego, czym prędzej przygotowano we dworze chrzest „z wody”. Uroczysty odbył się później, w kościele parafialnym w Brochowie. Tym samym, w którym rodzice przyszłego geniusza brali ślub.

Reklama

Jedyny taki kościół

Świątynia położona nad brzegiem Bzury stanowi wyjątek w polskiej architekturze sakralnej. Jest kościołem obronnym. Zbudowana z czerwonej cegły ma trzy wieże połączone gankiem. W archiwum parafialnym zachował się akt chrztu Fryderyka, a także metryka ślubu jego rodziców. Fotokopie są eksponowane we wnętrzu świątyni.

Nowoczesne muzeum

Dzieciństwo Chopina nie było jednak związane z Żelazową Wolą, ponieważ już jesienią 1810 r. rodzina przeniosła się na stałe do Warszawy. Odwiedzali jednak Skarbków, głównie podczas świąt oraz wakacji. Według tradycji latem fortepian wynoszono do ogrodu, gdzie Fryderyk dawał koncerty.

Muzeum kompozytora w Żelazowej Woli powstało w latach 20. XX w. W Roku Chopinowskim 2010, zyskało nowy wygląd: przybyły nowoczesne pawilony. W dworku nie ma co prawda przedmiotów, które należały do rodziny kompozytora, ale wnętrze urządzono meblami z epoki pianisty.

Przez pierwszą połowę swego 39-letniego życia Fryderyk Chopin był związany z Warszawą. Tu się wychowywał, wykształcił i tutaj spoczęło jego serce. Ostatni raz zagrał w Warszawie w październiku 1830 r. Drugiego listopada 1830 r. Chopin udał się do Wiednia, a stamtąd do Paryża. Pomnik kompozytora w Łazienkach jest jednym z symboli stolicy. Został odsłonięty 14 listopada 1926 r.

Stylizowana wierzba, pod którą siedzi geniusz, przypomina dłoń pianisty. Serce Chopina przywiozła do Polski siostra artysty. Ukryte w podwójnej puszce: ołowia nej i drewnianej, jest wmurowane w filar górnego kościoła św. Krzyża.

Warto wiedzieć

Wieś Żelazowa Wola położona jest w powiecie sochaczewskim, na skraju Puszczy Kampinoskiej, w odległości 54 km od Warszawy i 2 od Sochaczewa.

Dojazd. Można dojechać pociągiem z Warszawy Centralnej do Sochaczewa (pociąg TLK, przejazd około 40 minut), a z dworca dotrzeć do Żelazowej Woli autobusem. Do Brochowa dostaniemy się autobusem miejskim z Sochaczewa.

Noclegi. Najlepiej zanocować w Warszawie. Noc w hostelu kosztuje 60-90 zł. Za nocleg w hotelu w Socha czewie zapłacimy 30-50 zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również