Skałki Twardowskiego: W dawnej szkole magii

Według legendy, w tym miejscu, 5 kilometrów od centrum Krakowa, czarnoksiężnik Twardowski prowadził słynną szkołę magii.

Reklama

Niestety, pewnego dnia eksplodowało szkolne laboratorium – szkoła zapadła się pod ziemię, a w jej miejscu pojawiły się urwiska, które miejscowi nazwali skałkami Twardowskiego.

Tak naprawdę to fragment wzgórza w sąsiedztwie Zalewu Zakrzówek, który powstał w 1990 r. w miejscu zalanego kamieniołomu (to w nim w czasie II wojny pracował Karol Wojtyła, informująca o tym tablica znajduje się pod wodą). Skałki zbudowane z wapieni jurajskich mają do 50 m. Na ich obszarze znajdują się liczne jaskinie, m.in. Jasna i Niska oraz 500-metrowa Grota Twardowskiego (niedostępna dla turystów).

JOG

Ściągawka

Skałki leżą w Zakrzówku – dziś dzielnicy Krakowa. Do skałek można dojechać samochodem (lub rowerem): od Ronda Grunwaldzkiego ulicami Monte Cassino, Kapelanka, skąd doprowadza od nich ul. Twardowskiego. Natomiast jadąc ul. Kobierzyńską i Ruczaj można dotrzeć do nich od strony zalewu. Samochodem z centrum jedzie się ok. 10 min.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej