Siedlce - miasto z ratuszem, zwanym Jackiem

Jeśli ktoś pamięta to miasto sprzed lat, bardzo się zdziwi. Siedlce mają do zaoferowania zaskakująco wiele.

Zdjęcie

Ratusz w Siedlcach /123/RF PICSEL
Ratusz w Siedlcach
/123/RF PICSEL

Liczące ponad 75 tysięcy mieszkańców miasto zostało zbudowane przy dawnym trakcie handlowym, prowadzącym z Warszawy do Brześcia. Od zachodu otacza miasto struga Muchawka, dopływ Liwca.

Rzeczka przepływa w pobliżu terenów, gdzie odbyła się zwycięska bitwa powstania listopadowego. Powstańcy pod dowództwem gen. Ignacego Prądzyńskiego pokonali 10 IV 1831 roku wojska rosyjskie. W stulecie bitwy w Nowych Iganiach siedlczanie wznieśli pomnik.

Reklama

Siedlce otrzymały prawa miejskie już w 1549 r. Ukształtowanie architektoniczne zawdzięczają rodzinie Czartoryskich, a rozwój kulturalny księżnej Aleksandrze z Czartoryskich Ogińskiej, żonie hetmana wielkiego litewskiego, Michała Kazimierza Ogińskiego.

Księżna chciała stworzyć tutaj ośrodek na miarę Puław. Rezydowała w klasycystycznym pałacu otoczonym parkiem z ogrodem sentymentalnym, nazwanym od jej imienia Aleksandrią. W parku w owym czasie było ponad 30 różnych budowli, były dzikie fragmenty leśne, rabatki, klomby, stawy i groble.

W pałacu księżnej mieści się dziś rektorat Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Budowlą, którą warto zobaczyć, jest ratusz zwany Jackiem.

Jego wieżę wieńczy figurka Atlasa dźwigającego globus

Interesujące zbiory przedmiotów liturgicznych, monet, mebli, etc. oraz galerii portretów ze słynną „Ekstazą św. Franciszka” El Greco prezentuje Muzeum Diecezjalne naprzeciw katedry.

W pobliżu Siedlec są dwa miejsca godne odwiedzin. Pierwsze to dolina rzeki Kostrzyń i miejscowość Sucha, gdzie znajduje się Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego.

Drugie – Reymontówka. Obecnie, w tym majątku w Chlewiskach, który za pieniądze z fundacji Nagrody Nobla kupiła Władysławowi Reymontowi jego żona Aurelia, mieści się gościnny dom pracy twórczej. Wojciech Dobrzański

Internet – polecamy

Trudno znaleźć aktualny przewodnik po Siedlcach. Warto poszukać wydawnictwa „Plany miast” z serii Copernikusa: Siedlce, Sokołów Podlaski, Węgrów. Oprócz informacji turystycznych znajdziemy informator adresowy oraz plany komunikacji miejskiej.

www.siedlce.pl www.pttksiedlce.pl www.nlot.pl

Siedlce - informacje praktyczne

Dojazd jest łatwy, nie sprawi kłopotu ani zmotoryzowanym, ani pasażerom kolei. Z Warszawy do Siedlec (ok. 95 km), kierując się w stronę Terespola, dojedziemy samochodem w godzinę. Odcinek drogi w okolicach Mińska Mazowieckiego jest fragmentem autostrady A2.

Podróż pociągami Kolei Mazowieckich ze stacji Warszawa Wschodnia trwa ok. 1,5 godziny.

Ekstaza św. Franciszka jest jedynym obrazem pędzla El Greco w Polsce. Został znaleziony przypadkowo w Kosowie Lackim. Muzeum Diecezjalne mieści się przy ul. Biskupa Świrskiego 56 (www.muzeum.siedlce.pl)

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wizyty w punkcie Informacji Turystycznej w pobliżu ratusza Jacka, gdzie otrzymamy prospekty i materiały promocyjne (ul. Pułaskiego 7).

Siedlce nie są rozległe, świetnie zwiedza się je na rowerze. Wokół miasta wytyczono turystyczne trasy rowerowe: Dolina Muchawki (2,5 godz.), Trasa Budzieszyńska (6 godz.), Trasa Karczewska (10 godz.) oraz Trasa Reymontowska (5 godz.).


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Roztoczańskie szumy - nasz nowy cud natury

    Odgłosy wody spadającej po kamiennych przełomach słychać na kilkaset metrów, dlatego te kaskadowe wodospady nazywane są szumami. Znajdują się w gminie Susiec na rzece Tanwi. więcej