Siedlce. Co warto zobaczyć?

Siedlce nadają się wspaniale jako punkt wypadowy do turystycznych eskapad po terenach pogranicza Mazowsza i Podlasia. Podczas jesiennej wycieczki oczarowani będziemy niezwykłą urodą tego regionu.

Reklama

Zwiedzanie Siedlec warto rozpocząć od wizyty w ratuszu. Budynek wieńczy wieża z figurką Atlasa, zwanego Jackiem. Według legendy do jej wykonania pozował lokaj księżnej Ogińskiej o tym imieniu. Wędrując śladami księżnej, nie można ominąć jej pałacu, w którym mieści się dziś rektorat Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.

Tuż obok rozciąga się rozległy park, nazwany na cześć księżnej Aleksandrią. Do neogotyckiej katedry pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia N.M.P. trafić nietrudno. Jej wysmukłe wieże widoczne są z daleka. Prawie naprzeciw wejścia do katedry mieści się kamienica, w której ma siedzibę Muzeum Diecezjalne. Jego najcenniejszym skarbem jest jedyny w Polsce obraz malarza El Greco „Ekstaza św. Franciszka”. Warto obejrzeć również kolekcje przedmiotów liturgicznych, monet oraz mebli. Nad rzeką Kostrzyń w miejscowości Sucha znajduje się Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego.

Jego twórcą był prof. Marek Kwiatkowski, wieloletni dyrektor warszawskich Łazienek. Spacer po rozległym parku wśród starych budowli: kuźni z wozownią, spichlerza, owczarni, maneżu, stajni, wikarówki i dworków daje wyobrażenie, jak dawniej wyglądały wsie w regionie. Nie tylko miłośnicy literatury powinni odwiedzić Reymontówkę – majątek pisarza noblisty w Chlewiskach. Park pełen jest drewnianych postaci – bohaterów powieści Reymonta. W sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się siedziba rodu Ossolińskich i Krasińskich w Sterdyni.

Na terenie parku w stylu angielskim dumnie prezentuje się okazały, pięknie odrestaurowany pałac. Obejrzymy tu także dwie oficyny, spichlerz z karczmą oraz ogromną altanę z paleniskiem. Pałac funkcjonuje dziś jako elegancki hotel.

Informacje

Ciekawe miejsca . Reymontówka, Dom Pracy Twórczej w Chlewiskach, tel: 25 642 01 01. Dawny majątek nabyty za część pieniędzy uzyskanych z nagrody Nobla, którą Władysław Reymont otrzymał za powieść „Chłopi”. Dziś organizowanych jest tu wiele atrakcyjnych imprez kulturalnych. Można też skosztować potraw regionalnych.

Muzeum Diecezjalne, ul. Biskupa Świrskiego 56, Siedlce (naprzeciw katedry), tel: 25 644 98 65, e-mail: muzeum@muzeum.siedlce.pl. Czynne wt.–sob: 10.00 –15.00, niedziela 12.00–16.00 (wyłącznie w sezonie). Obraz El Greca znajduje się w konserwacji, będzie dostępny dla zwiedzających od 24 stycznia 2017 roku. Bilety: 8 i 4 zł.

Noclegi . Pałac Ossolińskich w Sterdyni, ul. Kościelna 43, tel: 600 320 321, e-mail: justyna.brzozka@palacossolinskich.pl, pok. 2-osobowy ze śniadaniem: od 250 zł. Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, tel: 25 642 01 01, e-mail: marek@reymontowka.art.pl pok. 2-osobowy: 120 zł, śniadanie 15 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej