Rzemień. Co warto zobaczyć?

Zdjęcie

Zamek w Rzemieniu/fot. Daniel Chojnacki /East News
Zamek w Rzemieniu/fot. Daniel Chojnacki
/East News

Choć blisko stąd do historycznego Przecławia z pięknym pałacem i przemysłowego Mielca, to do wsi leżącej nad potokiem Ruda u jego ujścia do Tuszynki zagląda mało kto. Szkoda, bo wieś ma dwie warte obejrzenia budowle, a jedna z nich jest niespotykana i robi wielkie wrażenie.

Obronna wieża mieszkalna jest unikatem w skali Europy.

Późnogotycka budowla z XV wieku (a więc licząca sobie już ponad 500 lat!) ma długą historię. Paradoksem jest to, że po przebudowie renesansowej ponownie przebudowano ją w stylu... neogotyckim. Miejscowi nazywają ją zamkiem. Jest jedną z trzech najstarszych zachowanych do dziś budowli murowanych o charakterze mieszkalnym w tej części Polski.

Reklama

Gwałtowny rozwój Rzemienia związany jest ze znamienitym rodem Tarnowskich. To oni zbudowali tutaj okazały zamek z pokaźnym dworem i bardzo dobrze funkcjonującym folwarkiem (ze stawami rybnymi i młynem). Zamek kazał wznieść Jan Feliks „Szram” Tarnowski.

W tamtym złotym wieku Rzeczy pospolitej (początek XVI wieku) był postacią dla kraju wielce znaczącą – m.in. wojewodą sandomierskim, lubelskim i krakowskim, także stolnikiem królewskim! Zamek dobrze zniósł szwedzki potop, bo zdobyto go nie w wyniku oblężenia, a zdrady Lubomirskiego.

Niestety kolejne lata okazały się dla posiadłości bardzo surowe. Za administracji kolejnych właścicieli zamek popadał w ruinę – powoli rozbierano go, niszczał. W XIX wieku panami na Rzemieniu byli Szaszkiewiczowie. W drugiej połowie XIX wieku Gustaw Szaszkiewicz wzniósł w pobliżu wieży pałac, który stoi tam do dziś. Szaszkiewiczowie zostali też wplątani w aferę związaną z ratowaniem wieży jako wyjątkowego zabytku. Wówczas się nie udało, ale dziś, ponad sto lat później, ten wyjątkowy zabytek znów zaskakuje i zachwyca. Trzeba go zobaczyć.

Informator

Rzemień leży na południu Polski, w województwie podkarpackim. Najbliższym większym miastem jest oddalony o 11 kilometrów Mielec. Dojedziemy z niego drogą 985 w kierunku Dębicy (i autostrady A4, którą można szybko dojechać z Krakowa – 141 km i Rzeszowa – 55 km). Z Mielca kursują tu autobusy. Linia kolejowa obsługuje tylko ruch towarowy.

Zwiedzanie pałacu Szaszkiewiczów nie jest, niestety, możliwe, ponieważ w budynku mieści się zespół szkół rolniczych. Dobrze utrzymamy budynek można obejrzeć z zewnątrz w czasie spaceru po ładnym parku (ten można obejść bez ograniczeń). Zwiedzanie wieży – tylko spacer po parku do wałów, poza nie wstęp wzbroniony (informują o tym stosowne tabliczki).

Co jeszcze zobaczyć. Z Rzemienia bardzo blisko jest do Przecławia. Koniecpolscy wznieśli tam okazały zamek, w którym dzisiaj mieści się hotel i restauracja. Część zamku udostępniono do zwiedzania. Niestety, z braku mostów na Wisłoce, trzeba albo zawrócić do Mielca, albo pojechać drogą 985 do Brzeźnicy. Obie trasy liczą niespełna 30 km.

Zamek w Przecławiu jest jednym z piękniejszych przykładów rezydencji renesansowych, otacza go wspaniały park w stylu angielskim. Zwiedzanie z przewodnikiem tylko w dni powszednie – od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.

Rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie od 9.00 do 14.00). Warto pamiętać, że w niedziele i dni świąteczne zamek nie jest udostępniany zwiedzającym! Wstęp jest płatny. Ceny biletów: normalne – 10,00 zł, ulgowe – 7,00 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej