Roztocze - kraina drewnianych kościółków i cerkiewek

Wciśnięte w południowo-wschodni skrawek Polski, roztoczańskie pagórki cechuje nie tylko spokój i czyste powietrze, ale również wartościowe zabytki i wspaniała kuchnia. Szczególnie bogate w przydrożne kapliczki i zabytkowe drewniane cerkwie jest Roztocze Południowe. Do najcenniejszych obiektów na tym terenie należy wpisana rok temu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO

cerkiew św. Paraskewy w Radrużu

Jak mówi miejscowa legenda, bezcenna cerkiew ocalała dzięki pięknej wójtowej Marii Dubniewiczowej, i to nawet dwukrotnie! Był rok 1672.

Reklama

Po zdobyciu twierdzy w Kamieńcu Podolskim Turcy wdarli się wgłąb Rzeczypospolitej. Wspomagający ich Tatarzy i Kozacy podeszli też pod Radruż. Otoczyli cerkiew. W zamian za odstąpienie od oblężenia zażądali wydania pięknej wójtowej.

Maria Dubniewiczowa oddała się w jasyr dobrowolnie, ratując świątynię od pewnego zniszczenia.

Wywieziona do Kamieńca, a następnie do Konstantynopola, została

sprzedana na targu niewolników

Kupił ją turecki dostojnik, który zakochał się w niej bez pamięci, i który bardzo dobrze ją traktował, zaznaczając, że po jego śmierci ma zostać wypuszczona na wolność z kosztownościami, którymi ją obdarował.

I tak, w 1699 roku, po 27 latach niewoli, Maria Dubniewiczowa wróciła do Radruża. Niebezpieczną drogę przebyła przebrana za żebraczkę. Część przewiezionych skarbów przeznaczyła na odnowienie niszczejącej cerkwi.

Nową propozycją dla odwiedzających te tereny jest

Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki

Szczególnie polecamy gorące proziaki z masłem czosnkowym! Dobrą okazją do oddania się obżarstwu lokalnymi przysmakami jest odbywający się pierwszy weekend sierpnia Festiwal Kultur i Kresowego Jadła w Baszni Dolnej.

M&M Osip-Pokrywka

Dojazd na Roztocze

Dojazd

Z Warszawy na Roztocze Południowe jest około 300 km, z Lublina – ok. 150 km. Można tu dojechać drogą krajową nr 17, a następnie drogą 867.

Pociągiem dojedziemy tu z Lubaczowa, Jarosławia i Rzeszowa, podobnie autobusem. Tym ostatnim również z Warszawy Zachodniej. Noclegi

Na Roztoczu Południowym bardzo popularne są gospodarstwa agroturystyczne (nocleg od 30 zł/os.). Najbogatsze zaplecze oferuje Horyniec, posiadający status uzdro wiska.

Zwiedzanie cerkwi w Radrużu Na miejscu w Radrużu opiekę sprawuje pani Janina Kulczycka, tel. kom. 693-699-420. Obiekt jest otwarty niemal o każdej porze dnia. Warto wysłuchać barwnych opowieści i skorzystać z rad, co warto obejrzeć w okolicy.

Festiwal Kultur i Kresowego Jadła

Od kilku lat organizowany w Baszni Dolnej. Są tu pokazy dawnego rzemiosła i wielowiekowej tradycji pielęgnowanej w zwyczajach, obrzędach i przede wszystkim w kuchni. Termin: 3 sierpnia.

Przewodniki

„Podkarapackie od Kotliny Sandomierskiej po Bieszczady”, M&M Osip-Pokrywka, PROT 2014; „Szlak Kulinarny Podkarpacie Smaki”, K. Zieliński, PROCARPATHIA; „Roztocze”, A. Pawłowski, Rewasz – trasy piesze, rowerowe i samochodowe;

Internet – polecamy

kresowaosada.pl www.podkarpackiesmaki.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej