Rodzinny rajd rowerowy po wyspie Uznam lub po Białowieży

Nie dla ciebie leniwy wypoczynek na kocu lub na hamaku? Proponujemy dwie familijne rowerowe wycieczki: nadmorską i po puszczy. Gwarantujemy moc wrażeń!

Zdjęcie

W Białowieży należy spotkać króla puszczy - żubra /123/RF PICSEL
W Białowieży należy spotkać króla puszczy - żubra
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

Latarnia morska w Świnoujściu /123/RF PICSEL
Latarnia morska w Świnoujściu
/123/RF PICSEL

Wyspa Uznam – ze Świnoujścia „na niemiecką stronę”

Kto latem trafi na wyspę Uznam, ma szczęście. Może plażować nad Bałtykiem, a gdy mu się znudzi leżenie plackiem, wskoczyć na rower. Warto zapuścić się na niemiecką stronę. Ze Świnoujścia to dosłownie „rzut beretem”.

Wyspiarskie klimaty

Przy promenadzie, która zaczyna się w Świnoujściu, leżą tzw. cesarskie kurorty: Ahlbeck – ok. 5,6 km od miasta, 3 km dalej – Heringsdorf, a jeszcze 2,5 km dalej – Bansin.

Reklama

Nie zapomnicie tej przejażdżki: dookoła drzewa, szum morza, a wy mijacie śliczne wille i ogrody, w których wypoczywali niemieccy monarchowie i ich dwory.

Można też wybrać się na objazd wyspy – częściowo kolejką UBB, a częściowo rowerem. Całodzienny bilet dla 4-osobowej rodziny kosztuje 29 euro, możecie za to wsiadać i wysiadać niezliczoną ilość razy.

Warto wyjść w Trassenheide, by zobaczyć farmę motyli (Uwaga! W środku panuje tropikalny klimat). Jeśli macie w rodzinie fanów wojennych opowieści, wybierzcie się do Peenemünde, gdzie mieścił się ośrodek badań nad nową bronią III Rzeszy. Inny pomysł to eskapada do Kamminke (15 km) – sielankowej rybackiej wioski nad Zalewem Szczecińskim. Jest tam i plaża, i mały port, w którym zjecie znakomite ryby. Śledź à la Bismarck z bułką kosztuje 2,5 euro. Najlepszy na wyspie!

Świnoujście

☛ Noclegi znajdziecie na stronie: www.swinoujscie.pl, w zakładce „Dla turystów”; warto wziąć pod uwagę Pensjonat Familia nad morzem (pokój 4-os. – 280 zł/doba, ze śniadaniem) lub schronisko młodzieżowe: nocleg w pokoju 4-os. kosztuje 18 zł/os. za dobę.

☛ Rowery można zamówić z dostawą pod hotel (BalticBike.pl) – 26 zł/dzień (fotelik dla dzieci – 10 zł, przyczepka 20 zł) albo np. wynająć je w wypożyczalni Dino (ul. Żeromskiego, przy pływalni miejskiej) – 5 zł/godz.

Białowieża

☛ Niedrogich noclegów najlepiej szukać na stronie urzędu gminy www.bialowieza.gmina.pl, w zakładce„Baza turystyczna”. Ceny kwater agroturystycznych zaczynają się od 40 zł/os. za dobę. ☛ Rowery wypożyczycie w Białowieży w kilku punktach: w Białowieskim Centrum Sportu (35 zł/dzień) oraz w wypożyczalniach Rent a Bike „WILUX” i OSKAR, a także w Biurze Turystyki „Ryś”. Udostępniają je też hotele „Żubrówka” i „Białowieski” oraz zajazd „Gawra”.

Na spotkanie z królem puszczy

Niejeden marzy, by zaszyć się w lesie. Najlepiej starym i rozległym jak Puszcza Białowieska. Całe rodziny przyjeżdżają tu na dłużej i przemierzają rowerem ostępy wzdłuż i wszerz.

Leśnym szlakiem

Jeżeli macie mało czasu, historię Białowieży oraz tutejsze zwierzęta i rośliny możecie poznać w trakcie jednej, 21-kilometrowej wycieczki.

We wsi koniecznie wstąpcie do cerkwi św. Mikołaja ufundowanej przez cara Aleksandra III, który często tu bywał. Godny uwagi jest niezwykły ceramiczny ikonostas. Kilka kilometrów dalej, przy drodze do Hajnówki, znajduje się rezerwat, gdzie staniecie oko w oko z żubrem.

W uroczysku Stara Białowieża rosną potężne stare dęby, które nazwano imionami królów polskich i wielkich książąt litewskich. „Zygmunt Stary” i „Zygmunt August” mają ok. 450 lat!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Naj

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej