Puszcza Piska. Piękna o każdej porze roku

Krajobraz jak z zimowej baśni: gęste lasy otulone pierzynką ze śniegu i ogromne tafle lodu przykrywające tonie jezior. Niektórzy zwą ten region polską Alaską.

Zdjęcie

Najpiękniejsze fragmenty Puszczy Piskiej zachowały się nad Krutynią /123/RF PICSEL
Najpiękniejsze fragmenty Puszczy Piskiej zachowały się nad Krutynią
/123/RF PICSEL

Puszcza

Rejon ten stanowi drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Europie. Powierzchnia całej puszczy wynosi ok. 100 tys. ha.

W jej obszarze znajduje się wiele jezior które pełnią także rolę rezerwatów, m.in. Bełdany, Nidzkie, Jegocin, Warnołty i Mokre a także największe – jezioro Śniardwy.

Reklama

Zimą i wczesną wiosną do przepastnych lasów i błękitnych jezior południowych Mazur ciągną miłośnicy wędrówek na nartach śladowych, ślizgów na bojerach, kuligów po ośnieżonych duktach i ognisk na leśnych polanach.

Wielbiciele przyrody penetrują Puszczę Piską z aparatami fotograficznymi i zapuszczają się tropami dzikich zwierząt do ostępów leśnych, do których latem nie sposób się dostać.

Nie będą się tu nudzić także pasjonaci zabytków. Teraz można bez tłoku i gwaru odwiedzać sanktuaria, zwiedzać zamki pokrzyżackie i podziwiać architekturę małych mazurskich miasteczek.

Najlepiej wybrać sobie na pobyt kwaterę w jednej z malowniczych wiosek, które zakładali starowiercy na terenie Puszczy Piskiej, np. w Zgonie nad jeziorem Mokrym, w Wojnowie, Gałkowie czy Kadzidłowie. I z takiego miejsca organizować krajoznawcze wycieczki po okolicy.

Najpiękniejsze fragmenty puszczy zachowały się nad Krutynią, rzeką dobrze znaną kajakarzom z letnich spływów. Okolice Zgonu i wsi Krutyń to wymarzone tereny na wędrówki leśnymi duktami.

Na zwiedzanie zabytków Wojnowa musimy przeznaczyć kilka godzin, wieś jest bowiem bardzo rozległa. Na brzegu jeziora Duś wznoszą się zabudowania byłego żeńskiego klasztoru starowierów, przy drodze do Ukty dostrzeżemy zbudowaną z czerwonej cegły molennę, a we wsi jest jeszcze drewniana cerkiewka.

Miłośników jazdy konnej przyciąga stadnina w pobliskim Gałkowie. Można tu często spotkać postaci znane z telewizyjnych ekranów. Największą przyrodniczą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, będzie wizyta w parku dzikich zwierząt w Kadzidłowie.

W sąsiednim domostwie znajduje się ekspozycja muzealna, pokazująca, jak wyglądało wyposażenie domu i szkoły w dawnych czasach.

Wojciech Dobrzański

Ciekawe miejsca

Dawny żeński klasztor starowierów, Wojnowo 76, tel: 87 425 70 30, e-mail: klasztor@klasztor.info, zwiedzanie 9-18.30 za dobrowolną ofiarą. We wsi znajduje się jedyna w Polsce murowana molenna oraz drewniana cerkiew.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie im. prof. Benedykta Dybowskiego, tel: 87 425 73 65, e-mail: park@kadzidlowo.pl, bilety: 18 i 9 zł. Zwiedzanie w dni powszednie o godz. 12, w soboty i niedziele o 10, 12, 13.30.

Atrakcje w okolicy. Pałac i Folwark Galiny, Galiny 110, tel: 89 761 21 67, e-mail: galiny@palac-galiny.pl wart odwiedzenia ze względu na malownicze położenie oraz smaczne dania pałacowej i folwarcznej kuchni. Zamek Ryn, Pl. Wolności 2, Ryn.

Zwiedzanie z przewodnikiem: sob. godz. 17.00, niedz. godz. 11.00, tel. 87 429 70 30. e-mail: kancelaria@zamekryn.pl.

Noclegi. Pensjonat Leśny Zakątek, Bystrz 24, Spychowo, tel: 89 622 52 91, noclegi: od 50 zł/osoba, na miejscu jest gospoda ze smaczną kuchnią regionalną.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Są miejsca, gdzie klimat sprzyja osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Odwiedzamy uzdrowiska, w których można podreperwać zdrowie, zregenerować siły i się odstresować. więcej