Puszcza Bukowa

Znajdziemy tu wytchnienie od zgiełku miasta, obejrzymy jego piękną panoramę z wysokich wzgórz... I zachwycimy się kolorami jesieni!

Zdjęcie

Ogród Dendrologiczny w Puszczy Bukowej/fot. Radosław Wasylkow /East News
Ogród Dendrologiczny w Puszczy Bukowej/fot. Radosław Wasylkow
/East News

Szczecin może poszczycić się wyjątkowo malowniczym położeniem nad Odrą i jeziorem Dąbie, w otoczeniu ogromnych terenów leśnych. W ich skład wchodzi właśnie Puszcza Bukowa...

Na wysokich i stromych stokach poprzecinanych wąwozami i dolinami, rosną drzewa liściaste: buki, dąbrowy, olszyny, bory sosnowe. Szczególnie pięknie jest tu jesienią, gdy liście przebarwiają się we wszystkich odcieniach żółci, złota i czerwieni...

Reklama

Uroku temu miejscu dodają jeziora polodowcowe, których jest tu kilkanaście, i sztuczne zbiorniki, w tym zadziwiające kolorem Jezioro Szmaragdowe.

Puszcza kryje wiele atrakcji i tajemnic: punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Doliny Odry, ogród dendrologiczny w Glinnej, czy Uroczysko Mosty ze starymi mostami, które były częścią tajnego poligonu niemieckiego.

W lesie można natknąć się na potężne głazy narzutowe o frapujących nazwach: Głaz Serce, Szwedzki, Grońskiego czy Krajoznawców.

Obszar Puszczy Bukowej to też miejsce, gdzie żyją gatunki znajdujące się w spisie Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, między innymi: bąk, kania ruda, bielik, orlik krzykliwy, ohar, kozioróg bukowiec, jelonek rogacz. W pogodny dzień można je dojrzeć wśród konarów drzew...

Las bukowy

Był ulubionym terenem łowów książąt pomorskich. Przecina go niedokończona autostrada Berlin-Królewiec. Brak zgody Polski na jej poprowadzenie przez tzw. Korytarz Pomorski posłużył Hitlerowi jako pretekst do napaści w 1939 roku.

Posąg Trygława

Przedstawia bóstwo Słowian połabskich i Pomorzan. Ma trzy głowy (stąd nazwa: Trzygłów), które według wierzeń Słowian, symbolizują jego władzę nad trzema światami.

Jezioro Szmaragdowe

To jedno z najładniejszych jezior okolic Szczecina! Swój wspaniały szmaragdowy kolor zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia w wodzie i skałach odbijających promienie słoneczne.

To jezioro sztuczne, utworzone w drugiej poł. XIX w. przy okazji prac w pobliskiej fabryce cementu. Dziś to ulubione miejsce spacerów nie tylko szczecinian.

Ogród dendrologiczny

Znajduje się w południowo-wschodnim końcu Puszczy. Rośnie tu 600 gatunków drzew i krzewów, wiele pochodzi z cieplejszych stref klimatycznych, z Azji i Ameryki. Mają doskonałe warunki, bo w okolicach Szczecina jest najmniej mroźnych zim w Polsce!

Jak odwiedzić ciekawe miejsca, gdzie zanocować?

Ogród dendrologiczny w Puszczy Bukowej: znajduje się w pobliżu wsi Glinna. Wstęp płatny, bilety w cenie 2–4 zł można kupić w kasie ogrodu przy wejściu. Wstęp do 31 października w godz. od 9.00 do 18.00 (poniedziałek–piątek) i od 10.00 do 19.00 (soboty–niedziele). Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej: www.bukowa.szczecin.pl

Centrum Wodne Laguna w Gryfinie – czynne przez wszystkie dni tygodnia; ceny biletów od 15 zł za godzinę (38 zł – bez limitu); szczegółowe informacje o atrakcjach znajdziesz na stronie: cwlaguna.pl

Kwatery i gospodarstwa agroturystyczne – nocleg można znaleźć już za 30 zł od osoby, są miejsca, gdzie można zanocować też z czworonożnym pupilem (www.noclegiw.pl; meteor-turystyka.pl)

Urocze trasy wśród stuletnich drzew

Najpiękniejsze szlaki po Puszczy Bukowej prowadzą wśród potężnych buków i dębów. Np. trasa 1 wiedzie od Dębów Krzywoustego do Kołbacza i ciągnie się aż 18 km!

Po drodze zobaczymy wielki głaz Słupieniec (o obwodzie 8,7 m), rezerwat Źródliskowa Buczyna, ogród dendrologiczny i zabudowania średniowiecznego opactwa Cystersów w Kołbaczu.

Centrum Wodne Laguna znajduje się w Gryfinie niedaleko Szczecina. Świetnie w nim odpoczniemy po leśnych spacerach. Znajdują się tu atrakcje wodne dla całej rodziny: baseny sportowe i rekreacyjne, brodziki dla maluchów, zjeżdżalnie, sauny oraz komnata solna.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej