Pułtusk. Zwiedzanie miasta rekordów

Pułtusk jest miastem rekordów. Ma najdłuższy rynek w Europie. Tu też spadł największy znany deszcz meteorytów w dziejach.

Zdjęcie

Zamek w Pułtusku /123/RF PICSEL
Zamek w Pułtusku
/123/RF PICSEL

Niezwykle obfity deszcz kosmicznych kamieni spadł na okolice miasta 30 stycznia 1868 roku. Był pogodny czwartek, chwila po godzinie 19. Najpierw ludzie ujrzeli niezwykłe światło przecinające nieboskłon. Podobno padali na ziemię z lęku, że to koniec świata.

Błysk trwał sekundy. I kiedy wszyscy wyszli na ulice, by porozmawiać o niezwykłym zjawisku, rozległ się potworny huk. Hałas, opisany jako kanonada, trwał kilka minut i wywołał jeszcze większą trwogę.

Reklama

Zjawisko to uznano za największy deszcz meteorytów na Ziemi, odkąd ludzie świadomie obserwują niebo. Kosmiczne kamienie z meteorytu nazwanego Pułtusk można spotkać w wielu muzeach Ziemi na całym świecie. 14 okazów znajduje się w Muzeum Regionalnym w Pułtusku.

Historia miasta sięga XIV stulecia. Z jego nazwą wiąże się legenda. Otóż dawno temu wzniesiono tu osadę nazwaną Tuskiem. Mieszkańcy żyli w szczęściu, bogacili się, a położenie w otoczeniu rzeki i mokradeł chroniło je przed najeźdźcami. Ale pewnego dnia nadeszła straszna burza.

Pioruny wywołały pożar, który strawił drewniane chaty. Ocalała tylko połowa, stąd nowa (choć w tym kontekście nieortograficzna) nazwa: Pułtusk. Rozwój Pułtuska jako ważnego ośrodka nauki nastąpił wraz ze sprowadzeniem tu jezuitów.

Wśród wykładowców byli m.in. ks. Piotr Skarga oraz Jakub Wujek. Wychowano zasłużonych dla Rzeczypospolitej obywateli: kanclerza Jerzego Ossolińskiego, pisarza Wiktora Gomulickiego czy kardynała Andrzeja Batorego.

Pułtusk trafił też do historii... Francji. W roku 1806 wojska Napoleona stoczyły w okolicy zwycięską bitwę z Rosjanami. Choć w historii nie zajęła poczesnego miejsca, to nazwa miasta trafiła na paryski Łuk Triumfalny.

Pułtusk najlepiej smakuje o świcie, gdy mgły spowijają łąki nad Narwią i samą rzekę, a najdłuższy rynek Polski nie jest jeszcze zastawiony samochodami. Warto poświęcić sen...

MR

Przewodniki

„Warszawa i Mazowsze na weekend”, wydawnictwo Pascal, cena od 31 zł;

„Polska Niezwykła. Mazowsze. Turystyczny atlas”, wydawnictwo Demart, mapa samochodowa Mazowsza w skali 1:250 000;

www.pultusk.pl http://puszczabiala.blox.pl

Dojazd i atrakcje

Dojazd jest łatwy. Pułtusk leży przy ruchliwej drodze nr 61 łączącej Warszawę (63 km) z Łomżą (93 km) i Suwałkami (229 km). Drogami nr 60, 7 i 51 można tu dojechać z Olsztyna (161 km).

Z powodu położenia Pułtusk ma dobrze rozwinięte połączenia autobusowe (m.in. z Warszawą, Ostrołęką i Ciechanowem).

Zamek: Od lat mieści się tutaj Dom Polonii, jest hotel i restauracja, a dwa kroki za zamkiem malownicza Narew. Adres: ul. Szkolna 11, tel. 23 692-90-00.

Atrakcje: W sezonie (nie stety tylko od maja do października) można zafundować sobie rejs gon dolą po Narwi. Jest też dob rze wyposażo na stanica wo dna. Warto wy brać się do Puszczy Białej.

Zwiedzanie: W kamienicy przy Rynku 27 mieszkał pisarz Wiktor Gomulicki. Nieopodal jest kamienica, w której w 1806 roku mieszkał Napoleon.

Muzeum Regionalne mieści się w wieży ratuszowej. Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10-16. Tel.: 23 692-51-32. Bilety: normalny – 4 zł, ulgowy – 3 zł, w czwartki wstęp wolny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niezwykłe  polskie pasterki

    Są w Polsce miejsca, gdzie Boże Narodzenie obchodzi się szczególnie uroczyście. Jeśli wybierzemy się na pasterkę w podziemnej kaplicy lub w klasztorze, będzie to na pewno niezwykłe przeżycie.... więcej