Pułtusk: Piękna historia

Już po raz drugi Pułtusk zaprasza na Dzień Tradycji Rzeczypospolitej. W sobotę 19 lipca w mieście pojawi się m.in. husaria. Zobaczymy wymarsz wojsk polskich pod wodzą Jana III Sobieskiego na odsiecz Wiedniowi.

Reklama

Bitwa pod Wiedniem stoczona 12 września 1683 r. jest uznawana za jedną z dwudziestu najważniejszych w dziejach świata – doprowadziła do zakończenia inwazji wojsk tureckich na Europę. Na pamiątkę owych wydarzeń, w sobotę 19 lipca od południa do późnego wieczora na pułtuskim zamku odbędą się turnieje, pokazy i prezentacje kunsztu wojsk XVII w.

Gry i zabawy

Gry i zabawy zakończy pokaz sztucznych ogni żegnających wyruszające na bitwę rycerstwo. Ale Pułtusk, pięknie położony nad Narwią, na wyspie okolonej odnogami rzeki, jest wart, aby zatrzymać się w nim na dłużej.

Rodacy na zamku

Symbolem miasta jest zamek. Stoi na naturalnym wzniesieniu i jest oblany widłami Narwi. Prowadzi do niego arkadowy most. Zamek wznieśli biskupi płoccy, którzy od połowy XIV w. spędzali w Pułtusku każde lato. Dziś księży zastąpili rodacy przede wszystkim zza oceanu, w zamku bowiem mieści się Dom Polonii.

Rynek i sklepienie

Osobliwością Pułtuska jest jego rynek. Z długością 400 m jest jednym z najdłuższych w Polsce (krakowski ma tylko 200 metrów!). Otaczają go kamienice z XIX w. W jednej z nich (1806/1807 r.) kilka dni spędził Napoleon. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest kolegiata. Zdobi ją sklepienie, zwane w sztuce, a jakże... pułtuskim.

JOG

Miniportfel

Z Warszawy do Pułtuska jest 60 km. Wejście na dziedziniec zamkowy jest bezpłatne. Stanica wodna w zamku jest czynna codziennie w godz. 10-20.

Wypożyczenie kajaka na godzinę kosztuje 6 zł. Za łódź wiosłową zapłacimy 10 zł. Półgodzinna przejażdżka dwuosobowym rowerem wodnym kosztuje 5 zł.

Łączna długość pułtuskich szlaków rowerowych wynosi 97,4 km. W muzeum (w wieży dawnego ratusza) można oglądać 11 meteorytów, które spadły koło miasta w 1868 r. Muzeum jest czynne codziennie (oprócz poniedziałków) w godz. 10-16. Bilet kosztuje 4 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej