Przysucha. Polska kultura ludowa

Miasteczko szczyci się muzeum Oskara Kolberga. Ocalił on od niepamięci polską kulturę ludową.

Zdjęcie

Muzeum Oscara Kolberga w miejscowości Przysucha /East News
Muzeum Oscara Kolberga w miejscowości Przysucha
/East News

Każdy rodzący się człowiek ma dla siebie osobną gwiazdę na niebie, która mu świeci, dokąd on żyje. Im gwiazda jaśniejsza – tym szczęśliwszy człowiek, jeżeli przymglona i ciemnawa – to życie takiego człeka byle jakie. Gdy umiera, jego gwiazda spada. […].

Oskar Kolberg był człowiekiem renesansu – wielu talentów

To dawne ludowe podanie znamy dzięki Oskarowi Kolbergowi, wybitnemu XIX-wiecznemu etnografowi. Urodził się ponad 200 lat temu w Przysusze, rzemieślniczym miasteczku, na zachód od Radomia. I mi- mo że spędził tam tylko kilka lat dzieciństwa, jest uznawany za najsłynniejszego obywatela miejscowości.

Reklama

Ma tu swoje jedyne muzeum. Rodzina Kolbergów mieszkała pod numerem 39 na tzw. Rynku Polskim. Dom nie przetrwał, a rynek jest dziś skwerem. Muzeum Kolberga umiejscowiono w dawnym dworku Dembińskich. Warto tu zajrzeć, bo Kolberg był postacią nietuzinkową. Dzieło „Lud: Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni i tańce” to odrębne monografie poświęcone różnym regionom I Rzeczpospolitej.

Za życia autora wydano 33 tomy. Opisał w nich i zilustrował m.in. 12 tys. pieśni, 1250 podań, 670 bajek, 2700 przysłów! Należy wspomnieć o innych talentach Kolberga. Komponował utwory taneczne, fortepianowe i sceniczne. Jego opera „Król pasterzy” była wystawiana w Teatrze Wielkim w Warszawie. Ukończył akademię sztuk pięknych i szkołę handlową.

Pracował jako księgowy i dorabiał, udzielając lekcji gry na fortepianie. Na łożu śmierci miał powiedzieć: „Umieram, Bogu dzięki, z tą pociechą, że według sił moich zrobiłem za życia, co mogłem, że nikt mię za próżniaka nie ma i mieć nie będzie, a to, co po sobie zostawiam, przyda się ludziom na długo”.

Polecamy:

„Przysucha i okolice”, wyd. Towarzystwo Kulturalne im. O. Kolberga; przewodnik z opisem tras turystycznych, szlaków rowerowych i pieszych; www.razemdlaradomki.pl/biuletyny/przewodnik_int.pdf; do pobrania z internetu.

muzeum-radom.pl/muzeum-o-kolberga www.oskarkolberg.pl


Warto wiedzieć

Dojazd jest łatwy. Miejscowość znajduje się 40 km na zachód od Radomia przy drodze krajowej 44. Jadąc od Warszawy drogą ekspresową E77 trzeba w Białobrzegach skręcić w prawo na drogę 48 na Wyśmierzyce. Ze stolicy do Przysuchy jest tylko 110 km.

Muzeum im. Oskara Kolberga Oddział Muzeum Wsi Radomskiej, Aleja Jana Pawła II nr 11, Przysucha, tel. 48 675-22-48.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 8-15, w sobotę i niedzielę 10-15.

Do najcenniejszych eksponatów należą oryginały rękopisów, autografy, korespondencja osobista, a także partytury jego kompozycji. Wystawa biograficzna poświęcona Kolbergowi od zeszłego roku ma ciekawą multimedialną formę.

Kilka km na południe, za rzeką Radomką, we wsi Borkowice znajduje się kolejna rezydencja Dembińskich. Okazały gmach z początku XX w., zaprojektowany przez Władysława Marconiego i Zygmunta Hendla, niestety pozostaje w stanie ruiny.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej