Przyroda i atrakcje ​Słowińskiego Parku Narodowego

Mało kto wie, że Słowiński Park Narodowy oferuje przyjezdnym naprawdę wiele różnorodnych atrakcji. Wybierając się nad Bałtyk, skupiamy się zazwyczaj na popularnych kurortach wypoczynkowych, zapominając o malowniczym krajobrazie regionu. Daj się skusić perspektywie odkrycie nowych miejsc: zobaczenia wydm, świętej góry, mnóstwa dzikich plaż i pięknych nadmorskich jezior.

Kilka słów o regionie

Słowiński Park Narodowy to trzeci pod względem powierzchni polski obiekt tego typu. Odwiedzający region często skupiają się jednak tylko na ruchomych wydmach Mierzei Łebskiej, zapominając o innych atrakcjach, oferowanych przez to niepowtarzalne miejsce. 

Założony w 1967 roku rezerwat chroni nie tylko unikalne gatunki flory i fauny, ale również liczne lasy, bory, nadmorskie jeziora, bagna i torfowiska. Prowadzące jego terenami szlaki turystyczne pozwalają bliżej zapoznać się z unikalnym klimatem naszego wybrzeża. Za symbol parku uznaje się kojarzoną z Bałtykiem mewę srebrzystą.

Reklama

Niezwykła przyroda Słowińskiego Parku Narodowego

Region znany jest przede wszystkim z ogromnych, niespotykanych w żadnym innym zakątku naszego kraju, ruchomych wydm. Największa z nich, 42-metrowa Łączka, stanowi świetny punkt obserwacyjny z malowniczą panoramą wybrzeża. Podczas wycieczki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na odbywające się bez przerwy na Mierzei Łebskiej niezwykłe przyrodnicze przedstawienie. 

Nawet najlżejszy podmuch wiatru przenosi ziarenka piasku z miejsca na miejsce, sprawiając, że wydmy przemieszczają się z prędkością nawet 10 metrów na rok, powoli pochłaniając okoliczne lasy. Ekosystem Słowińskiego Parku Narodowego jest naprawdę unikalny, niemal niezmącony ręką człowieka. To właśnie tutaj odnajdziemy też budzące zachwyt pozostałości dzikich plaż. 

Miłośnicy wędkarstwa i sportów wodnych powinni natomiast udać się w okolice jednego z nadbałtyckich jezior. Największe z nich, Łebsko, oferuje turystom wypożyczalnie łodzi i możliwość żeglugi turystycznej po jego wodach. A otoczona torfowiskami rzeka Łupawa to idealne miejsce dla amatorów kajakarstwa. Polecamy!

Słowiński Park Narodowy - atrakcje

Rezerwat stanowi wielką atrakcję nie tylko dla zainteresowanych jego unikalną przyrodą, ale również dla miłośników historii. W okolicach Rąbki znajduje się dawny niemiecki poligon wojskowy i wielkie Muzeum Wyrzutni Rakiet. Bogata kolekcja militarnych eksponatów fascynuje i jednocześnie przeraża. To właśnie tutaj nasi zachodni sąsiedzi mieli testować zabójczo skuteczną broń "wunderwaffe" - całe szczęście bez powodzenia. Równie ciekawą wystawę, lecz zupełnie odmienną tematycznie, posiada Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. 

Jak sama nazwa wskazuje, dowiemy się w nim wszystkiego na temat etnicznej przeszłości regionu i jego mieszkańców. Opuszczając wieś, koniecznie odnajdźmy szlak prowadzący na okoliczna świętą górę Rokowół. Przez wieki stanowiła ona miejsce kultu pogańskiego. Niezwykła atmosfera tego miejsca budzi ciarki na plecach! Podczas wycieczki warto również rzucić okiem na całą okolicę z lotu ptaka - umożliwia to udostępniona do zwiedzania latarnia morska w Czołpinie. Wybudowana w 1875 roku wieża do dziś pełni swoją niezwykle ważną funkcję.

Szlaki turystyczne

Rozbudowana sieć szlaków turystycznych umożliwia przyjezdnym wygodne poruszanie się po terenie parku i poznanie wszystkich jego atrakcji. Ponad 170 km dróżek ułatwia odkrycie niepowtarzalnej flory regionu i bliższe zetknięcie się z jego niezwykłym ekosystemem. 

Każda z tras została niedawno udostępniona cyklistom. Warto skorzystać ze znajdujących się w Smołdzinie czy Rowach wypożyczalni rowerów i wybrać właśnie ten sposób zwiedzania Słowińskiego Parku Narodowego. To świetne urozmaicenie wycieczki, które pozytywnie wpłynie również na nasze zdrowie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej