Przewodnik po Toruniu

Choć miasto szczyci się 300 zabytkami i Starówką wpisaną na listę UNESCO, to i tak kojarzy się głównie z Mikołajem Kopernikiem i piernikami.

Zdjęcie

Toruń leży w woj. kujawsko-pomorskim /123/RF PICSEL
Toruń leży w woj. kujawsko-pomorskim
/123/RF PICSEL

Jan Długosz, zachwalając w XV wieku najlepsze, co jest w Polsce, wymieniał: krakowska panna, gdańskie trzewiki i toruńskie pierniki. I nic dziwnego, tradycja wypieku tych aromatycznych ciastek jest niemal tak długa jak historia Torunia.

Najsłynniejsze pierniki to katarzynki o charakterystycznym kształcie chmurek. Legenda mówi, że wymyślił je młody, skromny czeladnik, który był zakochany w pięknej Katarzynie, córce swego mistrza piernikarskiego.

Reklama

Zrobił to po to, by zdobyć serce ukochanej i uznanie przyszłego teścia. Do historii przeszedł piernik wypieczony w 1778 roku dla carycy Katarzyny. Miał ok. 2 metry długości i był gruby na 30 cm.

Toruńskie ciasteczka uwielbiał Fryderyk Chopin, a papież Jan Paweł II otrzymał okolicznościowy piernik od cukierników wypieczony w kształcie układu heliocentrycznego znanego z dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

Związani z miastem

Katarzynki w Toruniu leżą na... ulicy. To Piernikowa Aleja Gwiazd w pasażu przed Dworem Artusa. Powstała w 2003 roku. W tablicach w formie piernika-chmurki znajdują się autografy znanych osób wywodzących się z Torunia i związanych z nim.

Swoje katarzynki mają m.in.: Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Małgorzata Kożuchowska, Leszek Balcerowicz, Janina Ochojska, Katarzyna Dowbor oraz Elżbieta Dzikowska.

Nie wyjedziesz bez piernika

W Toruniu powstały dwa tzw. żywe muzea piernika. Można w nich samodzielnie, pod okiem mistrza, upiec smakołyk. „Produkcja” odbywa się według starych receptur i z użyciem tradycyjnych narzędzi, w drewnianych formach.

Tak przygotowany piernik będzie wspaniałą pamiątką z najsłodszego miasta w Polsce.

Więcej na stronach: www.muzeumpiernika.pl oraz www.muzeum.torun.pl

JOG

Słynny toruńczyk

Najwybitniejszy mieszkaniec Torunia, Mikołaj Kopernik, urodził się 19 lutego 1473 r. przy ulicy świętej Anny. Dzisiaj to ulica Kopernika 17, a w budynku mieści się jego muzeum.

Był synem Mikołaja, kupca z Krakowa oraz matki torunianki, Barbary z domu Watzenrode. Kopernik został ochrzczony w pobliskim kościele nad chrzcielnicą, którą można jeszcze dzisiaj oglądać.

W 1853 roku w mieście wzniesiono pomnik ku czci astronoma. Jego imię nosi miejscowy uniwersytet oraz producent najsłynniejszych polskich ciasteczek, pierników.

Mimo że w Toruniu Kopernik spędził tylko dzieciństwo, czuł się mocno związany z miastem. Potwierdził to na karcie tytułowej „De Revolutionibus...”, gdzie obok nazwiska napisał pochodzenie – toruńczyk.

Dla dzieci: Planetarium, Młyn Wiedzy, Muzeum Podróżników, Baj Pomorski

Toruń ma wiele do zaoferowania najmłodszym gościom.

PLANETARIUM: Przebywanie wśród gwiazd pozostaje w pamięci. Więcej: www.planetarium.torun.pl

MŁYN WIEDZY: Tutaj dzieci znajdą odpowiedź na wiele pytań, np. jak widzą zwierzęta. Jest tu również najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta. Więcej: mlynwiedzy.org.pl

MUZEUM PODRÓŻNIKÓW: Rytualne maski, biżuteria etniczna czy prekolumbijska kolekcja ceramicznych figur pozwolą odbyć dalekie podróże bez biletu. Więcej: www.muzeum.torun.pl

BAJ POMORSKI: Wizyta u młodszego brata warszawskiego Teatru Lalek „Baj” to świetna rozrywka dla każdego! Więcej na: www.bajpomorski.art.pl

Znane z filmów "Rejs", "Lekarze"

Toruńskie bulwary nadwiślańskie pokazane są w pierwszej scenie kultowego filmu „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego. To właśnie tutaj pasażerowie bez biletów (Stanisław Tym i Jerzy Dobrowolski) usiłują się dostać na pokład statku wycieczkowego.

Na Bulwarze Filadelfijskim, w miejscu, gdzie w 1969 roku pracowali filmowcy, stoi tablica informująca o tym fakcie, a murek wzmacniający nabrzeże pokryty jest cytatami z pamiętnych dialogów.

Z kolei szpital Copernicus z serialu „Lekarze” to przedwojenna Hala Wystawowa przy Szosie Bydgoskiej 3. Powstała na potrzeby I Pomorskiej Wystawy Ogrodniczo-Przemysłowej.

Malowniczo położona na obrzeżach najstarszego w kraju parku miejskiego, była wówczas jednym z największych obiektów tego typu w Polsce.

Miejsca sakralne: Toruń, Górsk

Kościół pw. św. Jakuba jest jedną z najznakomitszych budowli gotyckich na ziemiach polskich i należy do zabytków klasy światowej. Więcej: www.parafiaswietegojakuba-torun.pl.

Budowa świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II rozpoczęła się w czerwcu 2012 roku. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Więcej: www.radiomaryja.pl.

Przy drodze krajowej nr 80 łączącej Toruń z Bydgoszczą, w lesie koło Górska, przewrócony krzyż upamiętnia miejsce uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 roku.


Informator

Toruń leży w województwie kujawsko-pomorskim.

DOJAZD: Z Warszawy jest 214 km, z Gdańska 182 km, a ze Szczecina 306 km. Niedawno został otwarty zrewitalizowany dworzec PKP Toruń Główny. Położony jest na lewym brzegu Wisły, niecałe 2 km od zabytkowej Starówki.

Niektóre pociągi jeżdżące w kierunkach Wrocław i Olsztyn zatrzymują się również na dworcu PKP Toruń Miasto, który zlokalizowany jest w centrum. Z dworca Toruń Główny do Starówki dojedziemy autobusami 22, 27 lub 11, 12, 13, 14 i 36.

NOCLEGI: Za pokój dwuosobowy w hostelu w centrum miasta trzeba zapłacić ok. 75-90 zł. Miejsce w pokojach wieloosobowych są po 30 zł. Pokój na obrzeżach miasta można wynająć za 50 zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również