Przewodnik po Krościenku i okolicach

Niewielkie miasteczko u podnóży Trzech Koron ma wiele do zaoferowania turystom lubiącym aktywny wypoczynek.

Zdjęcie

Krościenko /123/RF PICSEL
Krościenko
/123/RF PICSEL

Krościenko leży w południowej Polsce, nad Dunajcem pomiędzy Pieninami, Gorcami a Beskidem Sądeckim. Ta malownicza miejscowość o sięgającej XII wieku historii cieszy się popularnością wśród turystów. Przyciąga ich zdrowym klimatem, malowniczym Dunajcem oraz bliskością gór.

Historia

Niewielu wie, że Krościenko nad Dunajcem może poszczycić się długą historią. Prawdopodobnie już na przełomie XII i XIII wieku istniała tutaj niewielka osada. W 1348 roku w tym miejscu Kazimierz Wielki ulokował miasto o nazwie Crosno. 

Reklama

Akt lokacyjny nie przetrwał do dziś, spłonął podczas najazdu husytów. Z czasem Crosno zaczęto nazywać Krościenkiem. Miasteczko leżało obok ważnego traktu Via Regia, którym podróżowały orszaki królewskie i rzesze kupców. Dzięki szybko stało się najważniejszym ośrodkiem gospodarczym w Pieninach.

Zabytki Krościenka

Najcenniejszym zabytkiem Krościenka jest kościół pw. Wszystkich Świętych. Jego początki sięgają XIV wieku, choć większa część zbudowana została w XVIw. W środku odsłonięto piękne, gotyckie polichromie. Znajduje się tutaj również chrzcielnica, którą prawdopodobnie w 1493 roku podarował Jan Olbracht.

Warto również pospacerować po rynku i przyjrzeć się pierzei południowej, gdzie stoją cztery, ponad stuletnie domy mieszczańskie oraz siedziba władz gminy. W Krościenku jest również kilka zabytkowych kaplic: św. Rocha, Przemienienia Pańskiego i św. Kingi.

Aktywny wypoczynek w Pieninach

Krościenko ma wiele do zaoferowania amatorom aktywnego wypoczynku. Wprost z miasteczka prowadzą górskie szlaki na Trzy Korony, które są najbardziej malowniczym szczytem Pienin. Warto również powędrować w kierunku północno-zachodnim, aby wdrapać się na nieco mniej oblegany przez turystów Lubań.

Spływy Dunajcem w towarzystwie flisaków są wyjątkową i niepowtarzalną w skali Europy atrakcją. Z tratwy można podziwiać majestatyczną przyrodę i chłonąć spokój tego miejsca.

Wiele atrakcji na turystów czeka nad położonym nieopodal Jeziorem Czorsztyńskim. Znajdują się tutaj dwa zamki: nidzicki oraz czorsztyński oraz skansen. Można również popływać łódką czy kajakiem lub wykupić bilet na rejs statkiem.

Dla zdrowia

W Krościenku u stóp Stajkowej Góry znajduje się ujęcie wód mineralnych Stefan i Michalina. Szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowe mają w sumie 8,2 g składników stałych na litr. 

Mogą być pomocne w wielu schorzeniach, np. dróg oddechowych, płuc, nieżytach trawiennych. Niestety ze względu na małą wydajność źródeł oraz brak inwestycji w odpowiednim czasie miasteczko nigdy nie przeobraziło się w uzdrowisko.

Noclegi i dojazd

Baza noclegowa w Krościenku jest bogata. Można wybierać pośród wielu kwater prywatnych, pensjonatów i willi, jest też kilka ośrodków wypoczynkowych oraz pole namiotowe. Do Krościenka łatwo dojedziemy samochodem, zatrzymuje się tutaj wiele autobusów i busów, jednak nie ma połączeń kolejowych.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również