Przemyśl. Co warto zobaczyć?

Zdjęcie

Pomnik Szwejka w Przemyślu/fot. Łukasz Solski /East News
Pomnik Szwejka w Przemyślu/fot. Łukasz Solski
/East News

Jaroslav Hašek, autor słynnych Przygód dobrego wojaka Szwejka, wprawdzie nigdy w Przemyślu nie był, ale to ważne dla monarchii austro-węgierskiej miasto znakomicie przedstawił na kartach swej powieści. Jej bohater był jeńcem trzymanym w tutejszej twierdzy. Dziś historykom udało się odtworzyć miejsca, w których przebywał.

Do Twierdzy Przemyśl Józef Szwejk wszedł przez Bramę Dobromilską, którą znajdziemy przy dzisiejszej ulicy Słowackiego. Potem trafił do koszar, teraz przy ulicy Smolki. A następnie do budynku Dowództwa Garnizonu – przy Mickiewicza 24. Był też w sądzie wojskowym przy Rokitniańskiej 3. Pobyt w mieście zakończył na dworcu, który dziś, po remoncie, przypomina bardziej pałac niż stację. 

Reklama

Spacer po Przemyślu zacznijmy od pomnika Szwejka przy rynku. Koniecznie pogłaszczmy go po nosie, bo przynosi to szczęście. Warto wejść na dzwonnicę archikatedry. Wysiłek wynagrodzi nam bardzo malownicza panorama miasta. Symbolem Przemyśla jest niedźwiedź. Znajdziemy go w herbie i na fontannie. Według legendy miś jest też obrońcą twierdzy, a otaczające miasto forty są cennym zabytkiem militarnym. 

Wrażenie robią zwłaszcza wtedy, kiedy odbywają się tu Odlotowe Manewry Szwejkowskie. W tym roku zaplanowano je na 2 i 3 lipca. Jeśli marzy się nam aktywny wypoczynek, możemy wybrać się na spływ Sanem albo ruszyć rowerami np. do zamku w Krasiczynie. Trasy rowerowe prowadzą też do Kalwarii Pacławskiej i na niewysokie, ale bardzo ładne Pogórze Przemyskie.

I Przy ławeczce-pomniku Józefa Szwejka na rynku często można spotkać wojskowy patrol z epoki. Turystom odwiedzającym Przemyśl z uśmiechem wydaje specjalne przepustki uprawniające do zwiedzania miasta.

Z wieży zegarowej widać, że położony na siedmiu wzgórzach Przemyśl jest miastem jak z bajki.

Zabytkowe kamienice przy ulicy Marszałka Piłsudskiego to perełki dawnej architektury.

Jak dojechać

Przemyśl leży w województwie podkarpackim, przy drogach krajowych nr 28 i 77, 13 km od granicy z Ukrainą w Medyce. Najprościej dojechać tu pociągiem. Dworzec kolejowy jest jednym z najładniejszych w Polsce! 

Dojedziemy też autobusem i autem. Informacja Turystyczna: ul. Grodzka 1, tel. 16 675 21 63 i Stacja Przemyśl, pl. Legionów 1, tel./faks 16 735 23 33.

I Przemyśl i okolice można zwiedzać na rowerach. W mieście i wokół niego są bezpieczne trasy rowerowe wiodące przez malownicze miejsca. W drogę jednośladem można ruszyć spod fontanny na rynku ze słynnym niedźwiedziem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej