Przemyśl: Co warto tutaj zwiedzić

Miasto właśnie zostało laureatem Konkursu na Najlepszą Europejską Destynację Turystyczną EDEN. Całkiem zasłużenie!

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Ptrestiżową nagrodę w tym roku przyznawano miejscom, które stworzyły sprzyjające warunki do korzystania z oferty turystycznej przez osoby z niepełnosprawnością, seniorów i rodziny z dziećmi. Przemyśl zasłużył na wygraną! Malowniczo położony, otoczony łąkami i lasami, jest perełką architektury.

W czasach CK Monarchii, której ślady odnajdziemy tu na każdym niemal kroku, miasto uważano za jedno z najpiękniejszych. By poznać jego zabytki warto wyruszyć na spacer.

Reklama

Cały urok miasta polega na jego zmienności: uliczki wznoszą się i opadają, lawirują między domami, każdy zakręt to kolejna niespodzianka i nieoczekiwane widoki.

Nawet tutejszy rynek jest niezwykły, bo lekko pochylony, opada leniwie w kierunku Sanu.

Kolejnym z fenomenów Przemyśla jest położenie na styku kultur, stąd znajdziemy tu świątynie: katolickie, prawosławne, grekokatolickie, żydowskie. Wędrówka między nimi dostarcza wielu duchowych wzruszeń.

Najlepiej spojrzeć z Wieży Zegarowej

Na miasto najlepiej spojrzeć z Wieży Zegarowej, skąd zobaczymy rozległą panoramę, i gdzie zwiedzimy mieszczące się wewnątrz wieży jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek. Do palenia nie zachęcamy, ale do odpoczynku przy znajdującej się koło wieży fontanny – jak najbardziej! Warto tu przyjść wieczorem, gdy jest wspaniale podświetlona. Za dnia trzeba zajrzeć do pobliskiego kościoła Reformatów.

Wejście jest ze trzy metry poniżej chodnika! To pamiątka po czasach, gdy był on poza murami miasta. To nie koniec niespodzianek, bo po mieście, opisanym w „Przygodach dobrego wojaka Szwejka”, regularnie spaceruje... patrol Szwejków w mundurach. Panom wypisują zwolnienia z wojska, niewiastom pozują do zdjęć. A na rynku stoi pomnik dzielnego wojaka, którego koniecznie trzeba pogłaskać po nosie na szczęście!

Anna Olej-Kobus

Przemyśl: Pomocne informacje

Dojazd jest łatwy Przemyśl znajduje się w województwie podkarpackim przy drogach krajowych nr 28 i 77, zaledwie 13 km od przejścia granicznego w Medyce. Najprościej jest dojechać tu pociągiem (tutejszy dworzec kolejowy jest jednym z najładniejszych w Polsce!), autobusem (PKS) lub własnym autem. Informację turystyczną znajdziemy przy ulicy Grodzkiej 1, tel. 16 675 21 63 oraz przy „Stacji Przemyśl” Pl. Legionów 1, tel. 16 735 23 33.

Muzeum Dzwonów i Fajek w Wieży Zegarowej Władycze 3; czynne: wtorek i piątek: 10.30-17.30, środa i czwartek: 10.00-15.00, sobota: 9.00-16.00; biletywstępu: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł. Inne punkty widokowe: Dzwonnica Archikatedry, pl. Katedralny 1, czynne wtorek-sobota: 9.00- 16.30, niedziela: 10.00-15.00, w po- niedziałek nieczynne; Baszta na Zamku Kazimierzowskim (Wieża Zamkowa), Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1, czynne codziennie 9.00-19.00.

Przewodniki

„Polska na weekend”, Wydawnictwo Pascal; Rzetelny przewodnik, z którym odwiedzimy też inne miejsca w okolicy; „Turystyczna Encyklopedia Polski”, Wydawnictwo Pascal; Wiele informacji w encyklopedycznym skrócie.

Internet – polecamy

www.przemysl.pl www.szwejk-przemysl.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej