Popielno: Co warto zwiedzić

Maleńka wioska w sercu Puszczy Piskiej. Pewnie nikt by o niej nie słyszał, gdyby nie koniki polskie.

Wioska położona jest na półwyspie otoczonym czterema jeziorami: Bełdanami, Miko- łajskim, Śniardwami i Warnołtami. Zachowało się tu tylko kilka mazurskich chałup z pocz. XX w., jest mały port mazurski, plaża i kąpielisko.

Reklama

Rozczarowałby się jednak ten, kto szukałby tu ciszy i wytchnienia od zgiełku. Co roku do Popielna, zwłaszcza latem, ściągają bowiem tłumy turystów. To obowiązkowy punkt programu wszystkich okolicznych kolonii i obozów.

Chętnie zaglądają tu także żeglarze płynący szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich.

Koniki polskie

Atrakcją, która przyciąga i dzieci, i dorosłych są krępe, beżowe koniki o ciemnych grzywach i ogonach. To koniki polskie, potomkowie tarpanów − gatunku, który prawie wyginął przed dwustoma laty. Zaczęto go odtwarzać jeszcze w okresie międzywojennym, a dziś ich hodowlą zajmuje się m.in. mieszcząca się w dawnym zespole dworskim tutejsza stacja badawcza Polskiej Akademii Nauk.

Na wolności można spotkać cztery tabuny

Koniki polskie żyją tu i w stajni, i w rezerwacie, w warunkach niemal naturalnych. Na wolności można spotkać cztery tabuny, którym przewodzą dominujące ogiery: Nacios, Osowiec, Tytan i Labrador. Można je zobaczyć przy brzegu jeziora, pływając łodzią albo wędrując jedną z oznakowanych ścieżek przyrodniczych. Te zagrodowe pozwalają nawet odbyć przejażdżkę w siodle lub bryczką. Wizyta w Popielnie stwarza niepowtarzalną szansę obejrzenia jedynej w Polsce hodowli bobrów. Są tak oswojone, że można je dotknąć i przekonać się, jak szorstkie mają futro.

Z osobliwości jest tu jeszcze żubroń

Z osobliwości jest tu jeszcze żubroń – hybryda posiadająca 50 proc. krwi bizona i po 25 proc. – żubra i krowy. Warto też zajrzeć do muzeum w zabytkowym spichlerzu, gdzie zgromadzono duży zbiór poroży, sań i wozów zaprzęgowych. Duże wrażenie robi pień drzewa, na którego słojach zaznaczono ważne wydarzenia z naszej historii, od czasów Konfederacji Barskiej (1768!) aż do współczesności.

DK

Popielno: Jak dojechać?

Dojazd samochodem Z War- szawy trasą nr 8 do Zam- browa i dalej nr 63 przez Łomżę do Pisza, stąd trasą nr 58 do Rucianego-Nidy. Z Olsztyna trasą nr 53 do Szczytna i dalej nr 58 do Rucianego-Nidy. Stąd ulicami: Mazurską i Guzianka przez Piaski kierujemy się na Wierzbę, gdzie przed Centrum Konferencyjnym PAN skręcamy w prawo i do Popielna mamy jeszcze kilometr.

Zwiedzanie Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN w Popielnie; 12-222 Wejsuny; telefon: 87 423-15-19, 87 423-16-17; e-mail: sbpan@wp.pl; Czynne: od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-17.00, bilety: osoby dorosłe – 7 zł, dzieci – 4 zł. Sprostowanie W poprze- dnim numerze ukazało się zdjęcie przedstawiające uczestników Tall Ships Races na tle budynku Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie a nie Zamku Książąt Pomorskich, jak je podpisaliśmy. Cóż... wymieniliśmy zdjęcie, zostawiając stary podpis. Za błąd przepraszamy.

Przewodniki

„Polska niezwykła. Województwo warmińsko-mazurskie”, Wydawnictwo Demart, cena 20 zł; „Mazury, Warmia i Suwalszczyzna na weekend”, Wydawnictwo Pacal, cena 30 zł; „Warmia i Mazury. Przewodnik”, wyd. BOSZ, 49 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej