Ponurzyca - nieznane oblicze Mazowsza

Zima w tym roku nas nie rozpieszcza. Więc zrobimy jej psikusa. Pokażemy jak dokazywała zaledwie przed rokiem.

Zima maluje szadzią okna i drze wa, zmieniając każdą gałązkę w unikalne dzieło sztuki. Między sosnowymi lasami, między piaszczystymi wydmami, skryła się malutka wioska, Ponurzyca. Wbrew pozorom jej nazwa nie wiąże się z ponuractwem, lecz wywodzi się od położenia w dolinach, czyli „po norach” jak się niegdyś mawiało.

Reklama

Wioska ma ponad 200 lat! Szacowny wiek zobowiązuje: w obejściach wciąż stoją drewniane domy. Niedaleko znajdziemy inną ciekawą nazwę: Bagno Całowanie. Zawdzięczamy ją pobliskiej wiosce należącej do rodziny... Całowańskich.

Istnieje też ciekawsze wytłumaczenie, bo wedle legendy na bagnach rosła paproć o niezwykłej mocy wabienia płci przeciwnej. Wymagało to nieco zachodu, bo trzeba było zerwać paproć o północy, zrzucić z siebie ubranie, rozpuścić włosy i wypowiedzieć zaklęcie, ale… sukces był murowany. Zwłaszcza w noc świętojańską. A wiadomo, że jak już urok się rzuciło, to początkiem płomiennego uczucia musiał być pocałunek…

Dziś to idealne miejsce na romantyczny spacer (a walentynki niebawem), bo szanse na spotkanie innego turysty są znikome, za to z dużym prawdopodobieństwem wcześniej czy później naszą drogę przetnie stado saren. Z tablic dydaktycznych dowiemy się, że 13 tysięcy lat temu na tych terenach przebywali łowcy… reniferów. Można także zabłysnąć wiedzą o rosnącej tu brzozie niskiej (unikat zagrożony wyginięciem).

A nawet wzbudzić podziw płci przeciwnej, rzucając od niechcenia, że szkoda iż to nie lato, bo moglibyśmy zobaczyć czerwończyka fioletka (motyl), rycyka (ptak) lub kukułkę krwistą (roślina z gatunku storczykowatych). Skoro jednak wokół trwa zima, warto wykorzystać ten czas na spacery i odkrywanie mało znanego oblicza Mazowsza!

Anna Olej-Kobus

Mazowsze

Dojazd samochodem jest łatwy. Jesteśmy na prawym brzegu Wisły, na południowy wschód od Warszawy. Tereny Mazowieckiego Parku Krajobrazowego pokrywają się z linią kolejową do Otwocka i Dęblina, dlatego jeśli chcemy tu dotrzeć, najprościej jest wsiąść do pociągu Kolei Mazowieckich. Cena biletu zależy od odległości. Przykładowo z Warszawy Śródmieście do Otwocka jest ok. 26 km i bilet normalny kosztuje 9,40 zł (dla dzieci i seniorów zniżki).

Wycieczki rowerowe i piesze Na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego znajdziemy kilka pieszych i rowerowych tras turystycznych. Najkrótsza jest trasa „Soplicowo” (400 m), najdłuższa „Szlakiem Wsi Mazowieckich” (23,6 km) prowadząca m. in. przez wioskę Ponurzyca. Niektóre trasy zimą mogą być dość trudne do przejścia!

Dla narciarzy Towarzystwo Narciarskie „Biegówki” przygotowuje profesjonalne trasy. Aktualną ich listę (także na Mazowszu) można zobaczyć na stronie internetowej: http://trasy.tnbiegowki.pl/

Przewodniki

„Przewodnik – Mazowsze”, wydawnictwo Bosz;

„Mazowsze - Polska Niezwykła”, wyd. Demart;

„Warszawa i Mazowsze na weekend”, wydawnictwo Pascal;

Album „Mazowsze”, Z. i W. Panów, wyd. Bosz.

Internet – polecamy

www.parkiotwock.pl mazowsze.mrot.pl/turystyka-weekendowa

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również