Ponidzie. Ostoja ciszy w sercu Polski

Nieskażone powietrze, czysta woda, stepy i pachnące żywicą lasy. A wśród nich wielkiej wartości zabytki, których historia sięga najdawniejszych dziejów naszego kraju.

Zdjęcie

Pałac Wielopolskich w Pińczowie/fot. M. Bazak /East News
Pałac Wielopolskich w Pińczowie/fot. M. Bazak
/East News

Ponidzie swą nazwę zawdzięcza rzece Nidzie, ale znajdziemy tu wiele ciekawych miejsc, takich jak unikatowy krajobraz stepów gipsowych.

Spływ łagodnie meandrującą Nidą płynącą przez serce regionu pozwala poznać te niezwykłe tereny z zupełnie nowej perspektywy. Wyjątkowa, wielowiekowa historia Ponidzia sprawia, że wśród pól i lasów, w małych wioskach i sennych miasteczkach, odkryjemy zabytki na skalę europejską.

Reklama

Pińczów

O jego dumnej przeszłości świadczą zabytki architektury, których w tym małym mieście jest szczególne bogactwo. Zespoły klasztorne paulinów i reformatów, czy leżąca na wzgórzu nad miastem renesansowa kaplica św. Anny to prawdziwe perełki.

Koniecznie trzeba także zobaczyć drukarnię ariańską, sanktuarium pw. św. Ducha i Matki Boskiej Bolesnej oraz zabytkową synagogę, w której zachowały się cenne freski.

Jedną z atrakcji turystycznych regionu jest kolej wąskotorowa łącząca dwa historyczne miasta – Pińczów i Jędrzejów

Ufundowany w 1140 roku klasztor w Jędrzejowie jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich. Podczas insurekcji mieszkał tu Tadeusz Kościuszko. Niedaleko, przy rynku znajduje się Muzeum im. Przypkowskich, które ma trzecią na świecie – po Chicago i Oksfordzie – kolekcję gnomoniczną zawierającą ponad 600 zegarów słonecznych i astronomicznych przyrządów pomiarowych.

Leżąca dziś na uboczu Wiślica była w średniowieczu ważnym ośrodkiem

To tu, według „Żywota św. Metodego”, w 880 roku przyjął chrzest książę Wiślan. Kształcili się tu następcy tronu, a królowie budowali umocnienia strzegące przeprawy przez Nidę.

Kazimierz Wielki postawił tu zamek, a także w 1350 roku ufundował bazylikę. Należy ona do serii baryczkowskiej – kościołów, które król wystawił jako pokutę za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki. W ołtarzu znajduje się wczesnogotycka figura Matki Bożej Uśmiechniętej, do której Władysław Łokietek modlił się o zjednoczenie kraju.

Magdalena Pinkwart

Ciekawe miejsca

Pijalnia wód zdrojowych w Sanatorium Marconi, Park Zdrojowy, Busko-Zdrój, tel. 41 370 31 51, rezerwacja@ubz.pl.

Kapliczka św. Anny, Wzgórze Świętej Anny, Pińczów, tel. 41 357 24 72, kaplica jest otwarta dla zwiedzających jedynie 26 lipca, w dzień imienin św. Anny. Zawsze można jednak oglądać wyryte na jej murach z wapienia pińczowskiego podpisy pielgrzymów nawet sprzed kilku wieków.

Dom Ariański, ul. Batalionów Chłopskich 32, Pińczów, tel. 41 357 24 72. Wstęp wolny.

Muzeum im. Przypkowskich, pl. T. Kościuszki 7/8, Jędrzejów, tel. 41 386 24 45, muzeumprzypkowskich@o2.pl. Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 8 - 17 Bilety: 12 i 8 zł, dzieci do 7 lat bezpłatnie.

Noclegi . Sanatorium Marconi, Park Zdrojowy, Busko-Zdrój, tel. 41 370 30 00, miejsce w pokoju 2-osobowym z łazienką: 150 zł.

Hotel Nad Starą Nidą, ul. Armii Ludowej 4, Pińczów, tel. 41 357 24 40, e-mail: info@hotelnsn.pl, pokój dwuosobowy ze śniadaniem: 130 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej