Polany pełne krokusów w okolicach Zakopanego

Zdjęcie

Polany pełne krokusów /123/RF PICSEL
Polany pełne krokusów
/123/RF PICSEL

Tylko patrzeć, jak doliny w okolicach Zakopanego zamienią się w kwietny, fioletowo-liliowy dywan – krokusy już wychodzą z ziemi. Warto wybrać się wtedy na spacer np. do Doliny Kościeliskiej, drugiej co do wielkości w Tatrach (9 km).

Jest uznawana za najpiękniejszą, a to ze względu na liczne odgałęzienia i formacje skalne (bramy). Zdaniem znawców, najwięcej krokusów zobaczymy w górnej części Polany Chochołowskiej – szafrany spiskie, bo taka jest oficjalna nazwa kwiatów, rosną tam bardzo gęsto.

Reklama

Kolejnym krokusowym miejscem jest Polana Huciska za Doliną Chochołowską, która zresztą jest najdłuższa – ma 10 kilometrów. To w niej kręcono „Potop” (scena kuligu) i „Janosika”.

Jedną z najczęściej odwiedzanych jest Gąsienicowa z Czarnym Stawem. Wspaniałym miejscem na obserwację przyrody jest też Dolina Białego Potoku. Bardzo piękna jest również Strążyska – chętnie odwiedzana przez turystów.

JOG

Ściągawka

Doliny należą do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jednorazowe wejście kosztuje 5 zł (bilet normalny) lub 2,50 zł (ulgowy).

Płatne są parkingi przed dolinami (10-20 zł). Najlepiej dojechać z miasta busami. Bilet do Chochołowskiej z dworca PKP kosztuje 6 zł, do Kościeliskiej (Kiry) – 5 zł.

Na spacery warto zarezerwować cały dzień – bo choć przejście np. Kościeliską „normalnie” zajmuje ok. 1,5 godz., teraz trzeba dodać czas na zachwyty.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gdzie się rozgrzać zimą?

    Z roku na rok coraz więcej osób zimą wybiera się w podróż na południe – w poszukiwaniu słońca, kolorowych krajobrazów i energii, której zawsze o tej porze roku brakuje. Kto nie jest zimnolubny, ten... więcej