Pojezierze Ełckie zaprasza

Takiej nietkniętej cywilizacją natury nie znajdziemy już w żadnym innym zakątku Polski. Cisza aż dzwoni w uszach. Przerywają ją tylko odgłosy przyrody.

Zdjęcie

Jezioro Ełckie /123/RF PICSEL
Jezioro Ełckie
/123/RF PICSEL

W plebiscytach na najpiękniejsze zakątki Polski Mazury od lat zajmują miejsce na podium. Poza najsłynniejszymi jeziorami jest tu wiele wciąż mniej znanych zakątków. Należy do nich Pojezierze Ełckie.

Jezioro Ełckie na mapie wygląda jak błękitny kleks. Ma nieregularne brzegi, wiele cypli i zatoczek. I jakąś pradawną tajemniczą dzikość. Najczęściej poznawane jest na rowerach wodnych wypożyczanych w Ełku, ale wystarczy pojechać na jego drugą stronę, by doświadczyć absolutnej ciszy i spokoju.

Reklama

Można podziwiać piękno tej ziemi z balonu albo... kolejki

Raz w roku wspaniałe wschody słońca ubarwiają wznoszące się nad jeziorami wielkie balony. Niczym kolorowe lampiony suną po niebie, czasem tylko syk palnika spłoszy sarny w lesie.

Mazurskie Zawody Balonowe to impreza o wieloletniej tradycji, jednak większą publiczność zbierają popołudniowe loty. Nieliczni szczęśliwcy, którym udaje się polecieć balonem z zachwytem opowiadają o pięknie tej krainy widzianej z lotu ptaka.

Dla pozostałych na ziemi czeka atrakcja w postaci Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Na stacji zobaczymy małe muzeum przybliżające historię kolejki, tuż obok jest skansen pszczelarski z ulami w niezwykłych kształtach.

Po przybyciu kolejką na stację Sypitki mamy okazję poleniuchować w lesie, zobaczyć zabytkowy most kolei wąskotorowej nad rzeką Małkiń i niezwykłe rzeźby stworzone przez naturę, a jako pamiątkę przywieźć ślicznego bociana zrobionego z... szyszek!

Skomplikowaną historię tych ziem poznamy w Muzeum Michała Kajki w Ogródku nad jeziorem Kraksztyn. Parterowy domek skrywa ekspozycję poświęconą człowiekowi, który swe życie poświęcił walce o polskość. Był poetą, artystą, cieślą i działaczem społecznym – warto wykorzystać wakacje także do poznania tak niezwykłej postaci.

Anna Olej-Kobus

Internet – polecamy

„Województwo warmińsko-mazurskie”, seria „Polska niezwykła”, skala 1:300000, wyd. Demart, doskonałe połączenie atlasu z przewodnikiem.

„Mazury” – laminowana mapa z treścią turysty czną, skala 1:60000, wydawnictwo Express Map.


Warto wiedzieć

Dojazd jest łatwy. Pojezierze Ełckie leży w północno-wschodniej Polsce na wschodzie Pojezierza Mazurskiego. Jego głównym miastem jest Ełk położony malowniczo nad Jeziorem Ełckim i rzeką Ełk. Dojazd samochodem drogą nr 16 (Olecko – Augustów) lub 65 (Olecko – Białystok). Do Ełku dotrzemy też pociągiem (m.in. z Suwałk, Warszawy i Giżycka) oraz PKS.

Informacja turystyczna Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej mieści się na ulicy Wojska Polskiego 47 (w budynku Ełckiego Centrum Kultury) w Ełku, tel.: 87 621-70-10. Jest czynna w sezonie codziennie w godz. 9-17.

Dostaniemy tam mapy, foldery oraz questy, czyli wierszowane zagadki po kazujące atrakcje miasta i okolicy.

Ełcka Kolej Wąskotorowa. Adres: ul. Wąski Tor 1, Ełk, telefon: 87 610-00-00, cena biletu normalnego 20 zł, ulgowy 10 zł, dzieci do lat 5 bezpłatnie. Czas przejazdu z Ełku do stacji Sypitki – 45 minut, postój na stacji końcowej trwa 2 godziny.

Latem jeziora zachęcają do kąpieli lub leniuchowania na brzegach.

Polne drogi prowadzą nas przez dzikie tereny. Czasem tylko napotkamy na kapliczki. Warto wybrać się na wycieczkę rowerem.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Roztoczańskie szumy - nasz nowy cud natury

    Odgłosy wody spadającej po kamiennych przełomach słychać na kilkaset metrów, dlatego te kaskadowe wodospady nazywane są szumami. Znajdują się w gminie Susiec na rzece Tanwi. więcej