Pojezierze Drawskie

Warto tu przyjechać właśnie teraz, u progu jesieni. Drzewa otaczające jeziora mienią się wszystkimi odcieniami czerwieni i złota...

Zdjęcie

Jezioro Drawsko /123/RF PICSEL
Jezioro Drawsko
/123/RF PICSEL

Lasy zajmują aż 170 tys. hektarów. Niektóre są tak gęste, że sprawiają wrażenie dżungli. A jezior jest tu ponad 500!

Wszystkie barwy jesieni

Najbardziej malowniczym zakątkiem Pojezierza są okolice Połczyna Zdroju. Wzgórza sięgające 200 m n.p.m są porośnięte mieszanymi lasami (sosny, świerki, buki i dęby). Najpiękniej jest tu teraz, gdy wzniesienia mienią się wszystkimi kolorami jesieni.

Reklama

Warto wybrać się też na największe w Polsce wrzosowiska – niedaleko Kłomina i Bornego Sulinowa. Fioletowe krzewinki rosną na dawnym poligonie wojskowym, na blisko 900 hektarach.

Na wodzie i w PGR

Kilka kilometrów od Połczyna leży pięć niewielkich jezior połączonych rzeką Drawą. To tzw. Szwajcaria Połczyńska, jedna z najpiękniejszych krain województwa zachodniopomorskiego. Wijąca się rzeka jest popularnym szlakiem kajakowym. W młodości pływał nim Karol Wojtyła. W Bolegorzynie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum PGR (Państwowego Gospodarstwa Rolnego). Dla starszych powrót do przeszłości, dla młodych – lekcja historii.

Po zdrowie

Zmęczeni z pewnością nabiorą sił w Połczynie-Zdroju. To największe uzdrowisko północnej Polski słynące z borowin i solanek. Ozdobą miasta jest park zdrojowy. W ogrodzie fran cuskim zobaczymy kwiatowe dywany, zaś angielski (dziki) przechodzi w las.

Stare Drawsko, Czaplinek

Pojezierze to gratka dla młodych miłośników rycerstwa. STARE DRAWSKO Na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno (Srebrnym) w XIV w. stanął zamek joannitów – Drahim. Dziś jest ruiną, ale odbywają się w nim spotkania rycerzy. Więcej na stronie: www.drahim.pl CZAPLINEK Znajduje się tu osada „Sławogród”. W zrekonstruowanej wczesnośredniowiecznej warowni tętni życie. Więcej na: www.slawogrod.eu

Wędkarstwo, poligon

Urlop w okolicach Drawska przypadnie do gustu osobom lubiącym męskie rozrywki.

JEZIORO DRAWSKO. Nawet niezbyt doświadczeni wędkarze łapią tu niezłe okazy – okonie, liny, szczupaki, leszcze. Trafić się może także królewski sum. Piaszczyste i twarde dno połączone z czystością tutejszej wody sprawia, że żyją tu też raki.

BORNE SULINOWO. Miłośnicy militariów powinni odwiedzić Borne, położone kilkanaście kilometrów od Drawska. Na przedwojennym poligonie niemieckim, a powojennym radzieckim, organizowane są przejażdżki samochodami terenowymi.

Czaplinek, miejsca sakralne

Karol Wojtyła wziął udział w trzech spływach kajakowych Drawą. Pierwszy z nich rozpoczął się 18 lipca 1955 r. w Czaplinku. W 2005 r. w 50. rocznicę tego wydarzenia nad brzegiem jeziora odsłonięto pomnik. Kościół św. Trójcy nazywany „małym”, powstał w miejscu zamku templariuszy i joannitów, na wzniesieniu Kazimie- rzowskim. We wnętrzu znajduje się unikatowy ołtarz.

Informator

DOJAZD. Do największych miast Pojezierza Drawskiego zalicza się: Szczecinek, Drawsko Pomorskie i Czaplinek. Można do nich dojechać pociągami. Po regionie najlepiej poruszać się autobusami lub prywatnymi busami.

NOCLEGI. W gospodarstwach agroturystycznych nad jeziorami nocleg znajdziecie za 20-30 zł. W miastach jest drożej, ale w pensjonatach ceny noclegów zaczynają się od 35 zł. W uzdrowisku Połczyn-Zdrój za sześciodniowy pakiet „Kuracja w pigułce” w pokoju dwuosobowym zapłacimy ponad 700 zł. W cenie jest 15 zabiegów leczniczych.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej