Podróż po Pszczynie i okolicach

Przepięknie położona wśród lasów, nad rzeką Pszczynką, miejscowość Pszczyna uchodzi za jedno z najbardziej uroczych miasteczek województwa śląskiego. Co prawda nazywana jest Perłą Górnego Śląska, ale znajdujące się w jej pobliżu Tychy czy Goczałkowice-Zdrój mogłyby także ubiegać się o to miano.

Zdjęcie

Centrum Pszczyny /123/RF PICSEL
Centrum Pszczyny
/123/RF PICSEL


Pałac, muzea, plaża i słynne uzdrowisko

Pszczyna i jej okolice są niezwykle cenionym regionem turystycznym. Samo miasteczko może poszczycić się licznymi zabytkami.

Reklama

Najsławniejszym jest Pałac w Pszczynie, który niegdyś był zamkiem książęcym. Otoczony jest malowniczym parkiem, a cały kompleks należy do najwspanialszych zespołów parkowo-pałacowych. Zaś w Pałacu mieści się Muzeum Zamkowe.

Inne warte zobaczenia atrakcje to kościół ewangelicki, rynek, a także skansen, warownia, Muzeum Prasy Śląskiej, pola golfowe, Zbiornik Łąka z miejską plażą.

Na południe od Pszczyny położone są Tychy. To dość duże miasto z niezwykle uroczym ryneczkiem i słynną, bardzo oryginalną fontanną. Jednym z najciekawszych zabytków tego miasta jest kościół św. Marii Magdaleny, którego początki sięgają 1480 roku. Wtedy był drewniany, zbudowany z sosnowych bali. W obecnej natomiast formie kościół pochodzi z końca XVIII wieku.

W Tychach warto także zobaczyć Muzeum Miejskie, piękne parki i skwery. W pobliżu, w Promnicach, Zameczek Myśliwski, zaś nad jeziorem Paprocany Park Linowy.

W pobliżu Pszczyny znajduje się słynne uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Jest największym ośrodkiem lecznictwa reumatologicznego w województwie śląskim. Ale nie tylko, leczy się w nim także wiele innych schorzeń.

Uzdrowisko znajduje się niedaleko bardzo atrakcyjnego sztucznego zbiornika zaporowego, będącego zbiornikiem wody pitnej, zwanym Jeziorem Goczałkowice.

Duma narodowa, czyli kuchnia śląska

Będąc na Śląsku, nie można nie skosztować wspaniałości jego kuchni. Popularne są tu żur z ziemniakami, zalewajka i wodzionka. Warte spróbowania są także krupnioki, jarzynowy eintopf, jaskółcze gniazda, i szałot rybny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Życie na gorąco

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej