Pławniowice. Cuda Polski z listy UNESCO

Jedna z najefektowniejszych budowli w Polsce jest zupełnie nieznana nawet na Śląsku, gdzie stoi. Wybierzmy się w to piękne miejsce razem.

Zdjęcie

Pałac w Pławniowicach/fot. Zofia i Marek Bazak /East News
Pałac w Pławniowicach/fot. Zofia i Marek Bazak
/East News

Górny Śląsk rzadko kojarzy się nam z zabytkami. Wyniesiona ze szkoły nauka, że „Śląsk dymi i pracuje” stworzyła bardzo wyrazisty stereotyp tego regionu. Jakże nieprawdziwy, a przynajmniej prawdziwy tylko w pewnej części.

To dziwne, że tak efektowna budowla jest nieznana!

Jednym z przykładów, które na to wskazują jest niesamowity pałac w Pławniowicach. Leży blisko Gliwic, tuż przy autostradzie A4, a z wyglądu przypomina średniowieczne zamczysko, które bez jakichkolwiek przeróbek mogłoby stanowić scenografię do najmroczniejszych gotyckich horrorów.

Reklama

Nie znam nikogo, kto widząc tę monumentalną budowlę pierwszy raz, nie stanąłby zdumiony. Chociaż najstarsze wzmianki o Pławniowicach sięgają bardzo odległych czasów, to dzisiejszy wygląd zespołu parkowo-pałacowego zawdzięczamy rodowi Bellestrem. Osiedlił się tu w końcu XVIII wieku, a podziwianą do dzisiaj rodową siedzibę wystawił 100 lat później.

Tak, ten pałac nie ma jeszcze nawet 150 lat! Jak pozory potrafią zwieść... Budowę powierzono nie jakiemuś uznanemu architektowi, ale mistrzowi budowlanemu Konstantynowi Heidenreichowi z pobliskich Kopic. Z zadania wywiązał się po mistrzowsku, trudno mu też odmówić fantazji.

Sielanka trwała tu do zimy 1945 roku, kiedy to ostatni z właścicieli, Mikołaj Bellestrem, musiał uciekać przed radzieckimi wojskami. Pałac wybrał sobie wówczas na kwaterę marszałek Armii Czerwonej Iwan Koniew. Ciągnęło komunistów do luksusu...

Po II wojnie pałac z parkiem przekazano Kościołowi katolickiemu. Do 1976 roku gospodarzyły tu benedyktynki przeniesione ze Lwowa. Dzisiaj obiekt należy do Diecezji Gliwickiej. Od tego czasu pałac i park poddano gruntownej renowacji. Dzisiaj jest nie tylko miejscem ważnym dla diecezji, ale ciekawym obiektem na turystycznym szlaku. Pławniowice trzeba zobaczyć na własne oczy.

Pławniowice praktycznie

Pławniowice leżą 20 km na północny zachód od Gliwic. Najkrótsza droga prowadzi drogą krajową nr 88. Jeśli jedziemy autostradą A4, trzeba zjechać na węźle nr 287. Oznakowanie po zjeździe jest dobre. Zwiedzanie pałacu możliwe jest tylko z przewodnikiem. Trwa około 45 minut.

Obiekt jest otwarty dla zwiedzających (dla osób indywidualnych) tylko w czwartki i niedziele. W czwartki od kwietnia do września o godz. 11.00 i 13.00, w niedziele: – kwietnia, maja, czerwca i września o godz. 16.00; – lipca (oprócz pierwszej) i sierpnia o godz. 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00. Park w sezonie jesienno-zimowym jest czynny od godz. 8 do 16, a wiosną i latem od godz. 8 do 20.

Bilety. Zwiedzanie jest płatne. Bilety wstępu do parku nie są drogie: bilet normalny – 3,00 zł; bilet ulgowy – 1,50 zł (dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów). Za wstęp do pałacu zapłacimy więcej: bilet normalny – 8,00 zł, ulgowy – 5,00 zł.

Za oprowadzanie z przewodnikiem grupy mniejszej niż 10 osób zapłacimy 80 zł. Fotografowanie amatorskie w czasie zwiedzania pałacu (bez sztucznych źródeł światła i statywu) dozwolone jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie zezwala się na ich rozpowszechnianie bez zgody właścicieli pałacu. Trzeba wykupić bilet na fotografowanie; kosztuje on 15 zł.

Informacja telefoniczna: 32 230-55-51, 506-330-099 czynna jest w dni powszednie (poniedziałek-piątek) w godz. 8-16.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również