Pilzno - niewielkie miasteczko na Podkarpaciu

Czeskie Pilzno słynie z piwa, nasze – podkarpackie też kusi smakami, ale innymi...Kiełbasa od pilzeńskch masarzy słynie na całym Podkarpaciu.

Nazwę tej miejscowości zdecydowana większość czytelników (a już na pewno smakosze piwa) w pierwszej chwili kojarzy z czeskim miastem słynącym z działającego tam od lat browaru. Ale należy wiedzieć, że my w Polsce, również posiadamy swoje Pilzno.

Królewskie miasteczko leżące na dawnym szlaku handlowym wiodącym z Krakowa na Ruś i na Węgry może poszczycić się historią, która korzeniami sięga bardzo zamierzchłych czasów.

Reklama

W dzieje tej podkarpackiej osady nad Wisłoką wpisuje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia, znajdujący się w sanktuarium pod Jej wezwaniem. To, kiedy obraz trafił na tereny, na których obecnie rozciąga się Pilzno, pozostaje tajemnicą.

Niektóre podania mówią o IX w. i grupie gęślarzy, którzy będąc na usługach świętych Cyryla i Metodego mieli ze sobą przynieść wizerunek NMP do ówczesnej osady. Inna legenda podaje, że Madonna trafiła do Pilzna w tym czasie, ale stało się to dzięki uczniowi św. Metodego, Sierosławowi.

Niezależnie od początków maryjnego kultu w Pilźnie wieść ludowa niesie, że to właśnie Matka Boska z obrazu w grodowej baszcie-kaplicy wielokrotnie ocaliła mieszkańców od zguby.

Przed obrazem Madonny Pilzneńskiej głowy chylili Władysław Łokietek, hufiec Kazimierza Wielkiego, Jadwiga i Władysław Jagiełło

I to dzięki temu ostatniemu powstał w Pilźnie kościół i klasztor oo. Augustianów, późniejszy i obecny kościół i klasztor karmelitów. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia to nie jedyny cenny zabytek w mieście.

Starszy jest gotycki kościół parafialny św. Jana Chrzciciela. Strzelista budowla została wzniesiona niedługo po lokacji miasta w 1354 r., a obecną bryłę zawdzięcza przebudowie z XV w. Cenna jest polichromia secesyjna. Na uwagę zasługuje piękny ogród różany, namalowany na ścianie tarczowej, ponad łukiem tęczy.

M&M Osip-Pokrywka

Internet – polecamy

pilzno.karmelici.pl www.podkarpackiesmaki.pl

Pilzno - informacje praktyczne

Dojazd jest łatwy. Miejscowość posiada dobre połączenie drogowe z Dębicą (12 km), Tarnowem (24 km), Jasłem (32 km), Mielcem (43 km), Rzeszowem (60 km), Tarnobrzegiem (83 km), Krakowem (105 km).

Zwiedzanie Muzeum Lalek. Główna ekspozycja znajduje się przy ul. Grodzkiej 24 i jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Filią muzeum jest znajdująca się przy trasie do Krakowa „Gospoda u Wiedźmy” (Lipiny 228), gdzie poza zwiedzaniem ekspozycji można również smacznie zjeść. Gospoda jest czynna codziennie od godziny 9 do 19.

Szlak kulinarny. Po zwiedzeniu atrakcji miasteczka polecamy spróbowanie lokalnej kuchni. Na stworzonym niedawno szlaku kulinarnym Podkarpackie Smaki znajduje się restauracja ZPP Taurus (400 metrów od rynku). Zakład ten ma 11 swoich wyrobów na Liście Produktów Tradycyjnych, specjalność: golonka podkarpacka z Pilzna.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej