Park Mużakowski: Atrakcje na granicy

To największy w Polsce park w stylu angielskim. Pobyt tu to wyjątkowe przeżycie. Cały czas przebywa się na łonie natury wśród bezkresnych pól. Latem rozkwitających, jesienią spływających złotem i purpurą, a o tej porze roku zazwyczaj pokryte są pierzyną skrzącego śniegu. Wiekowe drzewa, malownicze jeziora i rzeki dopełniają magicznego krajobrazu.

Zdjęcie

Park Mużakowski - pałac po niemieckiej stronie parku /123/RF PICSEL
Park Mużakowski - pałac po niemieckiej stronie parku
/123/RF PICSEL

Znajdziemy tu jedyne w swoim rodzaju mosty i budowle pamiętające jeszcze twórcę tego miejsca, arystokratę, podróżnika, pisarza i architekta krajobrazu, księcia Hermanna von Pücklera.

Założony w 1811 roku Park Mużakowski dzieli Nysa Łużycka, po której przebiega granica polsko-niemiecka. Po jednej stronie mamy Bad Muskau (Saksonia), po drugiej Łęknicę (woj. lubuskie). Cały obszar liczy 700 hektarów.

Reklama

Większa część parku znajduje się po stronie polskiej, za to po stronie niemieckiej znajdziemy główne zabudowania, wśród których na plan pierwszy wysuwa się piękny renesansowy zamek.

Natura

W dawnych budynkach gospodarskich urządzono apartamenty do wynajęcia. Natura, nad którą góruje sztuka ogrodnicza, jest tu wszechobecna. W 2004 roku Park Mużakowski został włączony do Światowego Dziedzictwa UNESCO! Park zwiedzać można pieszo, na rowerze lub bryczką.

Można też przyjechać z psem, byle był na smyczy i w kagańcu. Niemieckie Bad Muskau to też miejscowość uzdrowiskowa o znakomitym mikroklimacie. Największym skarbem miasta są naturalne bogactwa: leczniczy torf, źródła termalne, solanki i ujęcie wody bogatej w żelazo. Dojechać do Łęknicy, leżącej tuż przy parku, można PKS Żary. Nawet teraz, przy tak kapryśnej aurze, czekają tam na nas wspaniałe atrakcje.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej