Pałace na Lubelszczyźnie

W promieniu zaledwie 70 kilometrów od Lublina leżą niezwykłe budowle. Projektowane przez najlepszych architektów klasą, stylem i urodą nie ustępują słynnym francuskim zamkom.

Zdjęcie

Pałac w Kozłówce/fot. M. Grzelak /Reporter
Pałac w Kozłówce/fot. M. Grzelak
/Reporter

Warto tu zajrzeć o każdej porze roku, ale rozkwitająca wiosna powita nas pierwszą zielenią traw i młodych listków na drzewach i krzewach w rozległych parkach otaczających budowle.

Lubelskie pałace pięknem i rozmachem dorównują tym, które w tym samym czasie powstawały na rozkaz królewskich rodów w całej Europie. Zachwycają otoczeniem, widokiem z zewnątrz i skarbami kryjącymi się w komnatach. I każdy ma dodatkowe atrakcje!

Reklama

Pałac w Radzyniu chlubi się np. rzeźbami Jana Chryzostoma Redlera (wcześniej zdobiły ogród pałacowy w Wilanowie). To jedyny tak kompletnie zachowany zespół rzeźbiarski tego artysty.

W Kozłówce zaś, w pawilonie północnym (dawnej powozowni) mieści się jedyna w Polsce i nieznana nigdzie indziej w Europie Galeria Sztuki Socrealizmu. Zebrano tu ponad 1600 rzeźb, obrazów, rysunków, grafik i plakatów z pierwszej połowy lat 50. ubiegłego wieku.

Na zewnątrz stoją zdemontowane pomniki Bolesława Bieruta, Włodzimierza Lenina, Juliana Marchlewskiego. W Puławach w pałacu można podziwiać dzieła najsłynniejszych artystów, choćby Rembrandta, Rafaela.

Potem, spacerując po parku, podziwiajmy Pałac Marynki, Domek Grecki, Bramę Rzymską, Kaplicę Pałacową… Wystarczy chwila takiej przechadzki, by poczuć, że czas się tu zatrzymał.

Przydatne kontakty

Telefony i www: O informacje o ter minach zwiedzania pałaców i cenach biletów można dopytać: w Radzyniu Podlaskim Punkt Informacji Turystyczno-Kulturowej, ul. Jana Pawła II 2 (pałac Potockich), tel. (83) 352 15 60 lub 83 352 77 80; w Puławach tel. 509 490 034, muzeum czynne codziennie 09:00 - 17:00 w Kozłówce tel. (81) 852 83 10 (od wtorku do piątku, w godz 10.00-16.00);

rezerwacje na www.bilety muzeumzamoyskich.pl; wirtualne zwiedzanie na www.muzeumzamoyskich.pl/wycieczka/

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej