Otwock - niewielkie miasteczko z bogatą historią

Wybierz się na jesienny spacer po sosnowych lasach wokół Świdra lub nad brzegiem nieuregulowanej Wisły. Podglądaj bobry i ptaki. Zachwyć się domami w stylu świdermajer.

Zdjęcie

Pałac w Otwocku, rezydencja rodu Bielińskich /123/RF PICSEL
Pałac w Otwocku, rezydencja rodu Bielińskich
/123/RF PICSEL

Wśród sosnowych lasów spotkasz zapomniane uzdrowiska, gdzie o zmierzchu kątem oka można spostrzec dawne cienie kuracjuszy spacerujących leśnymi alejkami. Czas sanatoryjnej świetności Otwock ma już bowiem za sobą.

Wciąż jednak utrzymuje się tu zdrowy mikroklimat. A na turystów czekają zachwycające perły architektury przedwojennej, ścieżki rowerowe oraz przyrodnicze.

Reklama

To niepozorne miasto ma bogatą historię. Tu w 1893 r. powstało pierwsze w Polsce stałe sanatorium nizinne chorób płuc.

Tu wakacje spędzała Maria Skłodowska-Curie

Tu Władysław Reymont napisał powieść „Chłopi”, która przyniosła mu Nagrodę Nobla. Tu wreszcie przyjeżdżały elity dwudziestolecia międzywojennego, np. Józef Piłsudski.

Wybierz się na spacer ulicami Śródborowa i Soplicowa – dzielnic Otwocka – by zobaczyć wille i sanatoria z tamtych czasów. Większość z nich zbudowana została w unikalnym stylu, nadanym im przez malarza i rysownika Michała Andriolliego, który mieszkańcy żartobliwie nazywają „świdermajer”. Piękne domostwa z werandami, zdobione drewnianymi, ażurowymi detalami przyciągają wzrok.

W tej okolicy znajduje się też najwyższe wzniesienie – wydma Meran. Miłośnicy wycieczek rowerowych mogą wybrać się na przejażdżkę nad brzegiem Świdra aż do jego ujścia do Wisły. Teren ten uznany jest za unikatowy w skali całej Europy, można tu spotkać m.in. zimorodki, ostrygojady, mewy, rybitwy oraz bobry. Na dzieci czeka 1,5 km ścieżka przyrodnicza wiodąca przez uroczysko torfowe aż do jeziora Torfy.

Warto też zajrzeć do Obserwatorium Magnetyzmu Ziemskiego

Na początku ubiegłego wieku ze składek społecznych wybudował je profesor Stanisław Kalinowski. Instrumenty pomiarowe sprowadził aż z Oksfordu! W obserwatorium od 50 lat prowadzone są zapiski z obserwacji nieba.

Pojedź też do oddalonego zaledwie o 10 km Otwocka Wielkiego, by zwiedzić XVII-wieczny pałac – dawną letnią siedzibę rodu Bielińskich. Budynek opiera się na arkadach, których stopy (fundamenty nośne) posadowione są na palach i rusztach pogrążonych w wodzie!

Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Wnętrz. Przestronne pomieszczenia urządzone są w stylu barokowym, klasycystycznym, biedermeier oraz klasycyzmu wileńskiego.

Wielbiciele Józefa Piłsudskiego znajdą tu też coś dla siebie – w pałacu odtworzono dwa pomieszczenia belwederskie z okresu rządów marszałka. Po zwiedzeniu muzeum oraz okalającego go malowniczego parku odpocznij w przypałacowej kawiarni.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Na żywo

Zobacz również