Oporów - gotycka przygoda

Mała wieś koło Kutna szczyci się wspaniałym zamkiem, jedną z najlepiej zachowanych późnogotyckich siedzib rycerskich.

Zdjęcie

Zamek w Oporowie/fot. Krzysztof Chojnacki /East News
Zamek w Oporowie/fot. Krzysztof Chojnacki
/East News

W ciepły, wiosenny dzień znalazłam się w Oporowie w województwie łódzkim. Nie mogłam nie skorzystać z szansy zwiedzenia jednego z naszych najlepiej zachowanych gotyckich zamków.

Brama wjazdowa jest dobrze widoczna już z drogi. Po jej przekroczeniu znalazłam się w malowniczym parku, natomiast urokliwy zamek, otoczony fosą, majaczył gdzieś w głębi.

Reklama

Park z rzadkimi gatunkami drzew i krzewów pochodzi z połowy XIX wieku, powstał podczas przebudowy, w miejscu dawnych ogrodów. Natomiast gotycki, ceglany zamek wzniesiony został w latach 1434-1449 przez biskupa Władysława Oporowskiego, jednego z najbardziej wpływowych polityków na dworze Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka.

Sprawował urząd podkanclerzego koronnego, był biskupem włocławskim, arcybiskupem gnieźnieńskim i w końcu prymasem. Władysław nie szczędził środków na zamek, który miał potwierdzać wysoki status rodziny i służyć mu w ostatnich latach życia. Dlatego nadano budowli charakter rezydencji, rezygnując w dużej mierze z jego funkcji obronnych.

W odnowionych komnatach, pod krzyżowo-żebrowymi sklepieniami, znajdują się eksponaty Muzeum Wnętrz Stylowych

Są meble, które wypełniały komnaty zamku, dzieła sztuki, naczynia, a także zbroje i strzelby. Budowla kryje w sobie wiele tajemnic. Podobno niegdyś zamek był połączony podziemnym tunelem z klasztorem Paulinów.

Legenda głosi, że odbywały się tam potajemne schadzki przeora z kasztelanką. Pewnego razu tunel zawalił się, grzebiąc w gruzach zakochaną parę. Ponoć dzisiaj słychać czasem w tym miejscu cichy szloch, a nad zawaliskiem pojawia się biały obłok.

Magdalena Kamińska


Internet – polecamy

http://www.zamkilodzkie.pl/pliki/oporw.htm – przewodnik internetowy, ale b. dobry.

www.zamekoporow.pl oficjalna strona zamku ułatwi zwiedzanie

Oporów praktycznie

Dojazd samochodem jest łatwy. Oporów znajduje się około 6 km od Żychlina. Można się tam dostać drogą 583, skręcając z trasy Kutno-Łowicz (nr 92) w Bedlnie. jest tablica informacyjna z napisem o muzeum w oporowskim zamku). Tuż przed Żychlinem, za cukrownią Dobrzelin, skręcamy w lewo, zgodnie z drogowskazem na Oporów.

Zamek znajduje się na na początku wsi. Zwiedzanie muzeum Od maja do września codziennie w godz. 10-17, od października do kwietnia w godz. 10-16.

Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł; w poniedziałki wstęp bezpłatny; oprowadzenie po muzeum (po wcześniejszej rezerwacji) – 30 zł, park udostępniony jest w godz. 8-20, wstęp wolny; 

Adres, kontakt: Oporów 34, 99-322 Oporów, tel. 24-28-59-122, e-mail: zamekoporow@poczta.onet.pl.

Noclegi: pokoje gościnne (dwuosobowe, po rezerwacji telefonicznej) – 170 zł, tel. 24-285-91-22.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej