Opole Lubelskie. Słynne z lubieżnej hrabiny i UFO

Niewielkie i niepozorne miasto ma przynajmniej dwie frapujące tajemnice: lubieżnej hrabiny i porwanego przez UFO rolnika.

Tak naprawdę to trafiłam do Opola „przy okazji”. A była nią chęć odwiedzin pobliskiej wioski, która w końcu lat 70. ubiegłego wieku elektryzowała Polskę.

Był poranek 10 maja 1978 r. Jan Wolski jechał wozem konnym, gdy na drodze ujrzał dziwne istoty. Obie wskoczyły na wóz, co go nie zdziwiło, bo miejscowi też tak robili. Istoty nie wyglądały na ludzi i porozumiewały się językiem, którego rolnik nie rozumiał.

Reklama

Kiedy mijali miejsce, gdzie dzisiaj stoi pomnik, skręcili do pojazdu unoszącego się nad ziemią. Wolski został „poproszony” (nie rozumiał ich, ale w mózgu coś tłumaczyło tę mowę) o wejście do statku. W środku były martwe ptaki, a obcy znów poprosili (byli mili, bez cienia agresji) rolnika – tym razem o rozebranie się.

Kiedy go zbadali, zaproponowali posiłek. Na to Wolski już się nie zgodził. Opuścił statek, a ten razem z jego pasażerami zniknął... Rolnik opowiedział o zdarzeniu, a wieść wkrótce dotarła do mediów i się zaczęło...

Żałował później tej wymuszonej popularności, bo zrobiono z niego mitomana, a historię uznano za wymyśloną. Ale nie wszyscy byli sceptyczni. Zwolennicy UFO uznali relację za wiarygodną. W 2005 r. postawiono pomnik upamiętniający to bliskie spotkanie trzeciego stopnia.

Drugą bohaterką Opola Lubelskiego jest Różyczka Lubomirska. Nie dość, że urodziła się w... Czarnobylu, to zginęła marnie na skutek zgubnej namiętności! Za Lubomirskiego wyszła, mając 19 lat. Rok później urodziła córkę Olę. Wierność nie była jej wrodzoną cechą. Miała licznych kochanków, w tym kochliwego Józefa Poniatowskiego. Zadurzyła się w senatorze Tadeuszu Mostowskim tak mocno, że podążyła za nim z córeczką do rewolucyjnego Paryża.

Oskarżona o kontrrewolucyjne knowania, została zgilotynowana. Można powiedzieć, że z miłości straciła głowę. Niestety dosłownie. Dzisiaj straszy ponoć (bez głowy) w parku przy pałacu.

MR

Przewodniki

„Polska na weekend” wydawnictwo Pascal, atrakcyjna cena w sklepie internetowym – 20,90 zł; obszerny przewodnik opisujący 52 różne trasy po Polsce. „Województwo lubelskie. Polska niezwykła”, wyd. Demart, 25,90 zł.

www.opole.lublin.pl/index.php/turystyka-powiat-28

Dojazd

Dojazd jest łatwy. Miasteczko leży na prawym brzegu Wisły, niemal na granicy województw lubelskiego i mazowieckiego. Z dużych miast najbliżej jest Lublin (50 km). Dojedziemy z niego drogami nr 747 i 832. Z Kielc jest tu 133 km, dojazd drogą nr 74 do Annopola i dalej (na północ) drogą 824.

Emilcin leży 7 km na wschód od Opola Lubelskiego. Wyjeżdżamy z miasta ulicą Fabryczną (droga 747). Po ok. 5,5 km skręcamy w lewo (jest drogowskaz). Pomnik UFO jest po prawej stronie przed wsią.

Co zwiedzać? W centrum znajdziemy pięknie odnowiony barokowy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia N.M.P.

W samym Opolu mieści się pałac Lubomirskiech, w którym teraz działa Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (ulica Lipowa), obok znajduje się parking.

Pałac w Niezdowie. Pałac znajduje się w rękach prywatnych i od kilku lat jest remontowany. Wstęp na posesję wzbroniony. Natomiast dostępny jest otaczający go park. Auto zaparkujemy bez problemów przed parkiem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej