Okolice Sandomierza

Okolice miasta serialowego ojca Mateusza urzekają malowniczością, a niemal tuż za rogatkami spotkamy wspaniałe rezydencje i tajemnicze ruiny.

Najbardziej efektowne, niemające sobie równych w całej Polsce, są pozostałości zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zajmują 1,3 hektara! Choć rezydencja Ossolińskich w pełnej okazałości prezentowała się zaledwie kilkanaście lat (w XVII w.), imponujące są także jej ruiny.

Najcenniejsze

Reklama

Wciąż natomiast, i to w całej krasie, możemy podziwiać jedną z piękniejszych rezydencji magnackich w Polsce – zamek w Baranowie Sandomierskim.

Ze względu na liczne podobieństwa do siedziby władców w Krakowie jest nazwany Małym Wawelem. Szydłów z kolei, dzięki zachowanemu XIV-wiecznemu układowi urbanistycznemu i murom, zyskał miano polskiego Carcassonne (średniowieczne miasto we Francji).

W niewielkim Opatowie, w kolegiacie św. Marcina znajduje się Lament – nagrobek właściciela miasta, zaliczany do najcenniejszych dzieł renesansu poza Italią.

Krzemień i porcelana

Niezwykle interesujące są także podziemia, np. w Krzemionkach Opatowskich (neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego). A jeżeli lubicie samodzielnie wykonane pamiątki, warto wybrać się do Ćmielowa. Tam w fabryce porcelany w tzw. żywym muzeum zrobicie figurkę np. cudnego kota.

JOG

Zamek Krzyżtopór miał 4 baszty, 12 sal, 52 komnaty i 365 okien. Gabinet w wieży miał szklany strop, który był jednocześnie dnem akwarium. Mury miały ok. 600 m długości. Dziś zamek jest potężną riuną.

Kurozwęki

Zrujnowany zamek z XIV w. w 1991 roku powrócił w ręce spadkobierców ostatnich właścicieli. Podjęli oni trud przywrócenia mu dawnej świetności.

Opatów

Kolegiata z XII w. okazałością i wysoką klasą dzieł (m.in. plaskorzeźba Lament) daje świadectwo kunsztu średniowiecznych budowniczych.

Klimontów

W niewielkim mieście znajdują się dwie monumentalne XVII-w. budowle sakralne: kościół kolegiacki (u góry) i zespół klasztorny dominikanów z kościołem św. Jacka. Oba znajdują się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba.

Krzemionki Opatowskie

Rezerwat w 1994 r. został uznany za pomnik historii Polski. W neolicie kopalnia ta była jedną z najważniejszych w Europie.

Baranów Sandomierski

Z tych wspaniałych schodów, zbiegała piękna Anna do pułkownika Dowgirda w serialu „Czarne chmury”. W zamku kręcono także film „Barbara Radziwiłłówna”.

Szydłów

Długość murów wzniesionych w XIV w. wynosiła 1080 m, a ich grubość dochodziła do 1,8 m. Zachowały się 4 odcinki, o łącznej długości 680 m (wraz z Bramą Krakowską).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również