Ojcowski Park Narodowy. Kraina owiana legendą

Dolina Prądnika. Dominują tu niezwykłe ostańce skalne i głębokie jary. To jedne z ciekawszych widoków w Polsce.

Zdjęcie

Zamek w Pieskowej Skale/fot. Dorota Bugajska-Marzec /INTERIA.PL
Zamek w Pieskowej Skale/fot. Dorota Bugajska-Marzec
/INTERIA.PL

Stojący na wyniosłym wzniesieniu zamek na Pieskowej Skale to serce Ojcowskiego Parku Narodowego. Budowla ta była ważnym ogniwem w łańcuchu broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk.

Zamek należał do dóbr królewskich, dopiero Władysław Jagiełło nadał go Piotrowi Szafrańcowi, podkomorzemu krakowskiemu, za wierną służbę i udział w bitwie pod Grunwaldem. Pieskowa Skała została w rękach rodziny Szafrańców aż do 1609 roku.

Reklama

Z tym czasem wiąże się średniowieczna legenda. Piękna Dorotka, kochająca nadwornego muzyka, przemocą wydana została za leciwego, bogatego właściciela zamku.

Ukochany, przebrany w zakonny habit, pragnął ją uwolnić. Zostali jednak schwytani, chłopaka rozerwano końmi, a Dorotkę skazano na śmierć głodową w baszcie. Podobno przez pewien czas jej wierny pies z trudem wdrapywał się na wysoką skałę i przynosił jej resztki jedzenia. Do dziś skała nazywana jest Pieskową, a miejsce, na którym znajdowało się więzienie, to Skała Dorotki.

Przez bramę wchodzi się na obszerny dziedziniec zewnętrzny. Nad budynkiem wznosi się gotycka baszta z wapienia jurajskiego z końca XV wieku. By bronić twierdzy, nie tylko budowano fortyfikacje, ale też polecano ją Bożej opiece. Przed bramą prowadzącą na wewnętrzny dziedziniec arkadowy we fryzie okna widnieje napis: „Mnie tu dla obrony zbudowano, a Bogu w opiekę podano, gdyż bez ratunku Jego nie obroni nikt niczego”.

Zamek otacza niewielki, ale malowniczy Ojcowski Park Narodowy. Poza Pieskową Skałą warto odwiedzić inne zamki, jak ten w Ojcowie czy pobliskiej Korzkwi. Tutejsza przyroda zachwyca. Oprócz wapiennych skał na terenie rezerwatu znajduje się blisko 700 jaskiń. Najdłuższe z nich: Jaskinia Łokietka i Ciemna są udostępnione turystom.

Informacje praktyczne

Zamek Królewski na Pieskowej Skale . Obiekt znajduje się w odległości 30 km od Krakowa i 70 km od Katowic, przy bocznej drodze nr 773, na wzgórzu nad malowniczą doliną Prądnika, w otoczeniu lasów Ojcowskiego Parku Narodowego. Muzeum czynne: wtorek-czwartek 9.00-17.00, piątek 9.00-13.00, sobota-niedziela 10.00-18.00, tel: 12 389 60 04, bilety: 18 i 11 zł, rodzinny: 50 zł, parking: samochód osobowy: 5,60 zł, autobus: 15 zł.

Maczuga Herkulesa - wapienna 25-metrowa skała jest wynikiem działania zjawisk krasowych. Miejscowa ludność przypisywała powstanie tej niezwykłej formacji siłom nieczystym lub czarnoksiężnikom. Przez wieki skała nosiła nazwy: Maczuga Kraka, Sokola Skała, Czarcia Skała, Skała Twardowskiego.

Noclegi . Willa „Zacisze” w drewnianym budynku z 1904 roku, Ojców 28, tel. 12 389 20 68, e-mail: zacisze@ojcow-noclegi.com.pl, pokoje 2-, 3- lub 4-osobowe 35 zł/os., od 1.07 do 31.08.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej