Ogród Japoński we Wrocławiu

Park Szczytnicki, bo to w nim mieści się Ogród Japoński, stał się ulubionym miejscem wrocławian. I nie tylko ich. Od kilku lat znalazł się na trasie wycieczek przyjeżdżających z całego świata.

Zdjęcie

Do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu przyjeżdżają wycieczki z całego świata/fot. E. Stożek /Reporter
Do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu przyjeżdżają wycieczki z całego świata/fot. E. Stożek
/Reporter

Historia ogrodu ma już ponad sto lat. Zaczęła się na rok przed wybuchem I wojny światowej. We Wrocławiu odbywała się wówczas Wystawa Stulecia dla uczczenia setnej rocznicy odezwy Fryderyka Wilhelma III.

Na to wielkie wydarzenie wystawiono budowlę na ówczesne czasy pionierską i wyjątkową: Halę Stulecia.

Reklama

O wizjonerstwie architektów świadczy fakt, że budowla zadziwia i zachwyca także dziś, choć to przecież już następne, XXI stulecie. Częścią ówczesnej imprezy była Wystawa Ogrodów. I to na nią przygotowano w parku, wokół stawu Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna, egzotyczny ogród.

Choć po zakończeniu wystawy urządzony przy udziale japońskiego eksperta ogród pozostał, to kamienne elementy zdemontowano, ponieważ były wypożyczone. W połowie lat 90. XX wieku narodził się pomysł odnowienia ogrodu ściśle według japońskich reguł. Projekt powierzono profesorowi z Tokio, Ikui Nishikawie.

Otwarcie nastąpiło w 1997, roku powodzi stulecia, która spustoszyła Wrocław w niespotykanej skali. Ogród także uległ zniszczeniu, przez kilka tygodni był pod wodą... Został na szczęście zrekonstruowany i zachwyca. To unikalne w skali całej Europy miejsce, gdzie każdy kamień, każda roślina i każdy element architektury powstał według oryginalnych założeń stosowanych w kraju Kwitnącej Wiśni.

Każdy ma też istotne znaczenie dla przepływu energii, a jego miejsce nie jest przypadkowe. Wchodząc przez główną bramę Sukiya-mon, przenosimy się do świata medytacji, odświętnego przygotowywania herbaty, egzotycznych rytuałów i równie egzotycznych roślin. 38 gatunków pochodzi z Japonii.

Monika Rawska

Przewodniki

„Wrocław +15”, atlas miasta z planami 15 miast Dolnego Śląska, wyd. Demart, cena od 26 zł; „Wrocław i okolice na rowerze”, wydawnictwo Pascal, cena od 34 zł; „Wrocław. Przewodnik – Celownik”, wyd. Bezdroża, cena od 24 zł.

www.ogrod-japonski.wroclaw.pl http://halastulecia.pl

Ogród Japoński praktycznie

Dojazd jest łatwy. Ogród Japoński jest częścią Parku Szczytnickiego. Leży naprzeciwko znanego w całej Polsce zoo (oddzielone od niego ulicą Zygmunta Wróblewskiego i Halą Stulecia z fontannami.

Od Pl. Grunwaldzkiego dojdziemy tu spacerem w kwadrans. Komunikacja miejska – tramwajem 1, 2, 4, 9 lub 10, 17, 20, 23, 70; trzeba wysiąść na przystanku Hala Stulecia, lub ZOO. Możemy też dojechać autobusami: E, 145, i 146, oraz 115. Wysiadamy na przystanku Park Szczytnicki.

Wstęp. Ogród otwarty codziennie od 1 IV do 31 X w godz. 9-19. Bilety. Wejście do ogrodu jest płatne, ale bilety są tanie. Normalne po 4 zł, a ulgowe – 2 zł. Bilet roczny kosztuje 20 złotych.

Adres, kontakt ul Mickiewicza, tel. 71 328-66-11. Fontanny od maja do końca października codziennie od 10 do 17 i od 18 do 22. W weekendy wieczorne rewelacyjne pokazy specjalne. Centrum Poznawcze Hali Stulecia – bilety po 12 i 9 zł. Informacje o możliwości zwiedzania hali: tel. 71 347- -51-51 lub 71 347-50-47.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Niezwykłe  polskie pasterki

    Są w Polsce miejsca, gdzie Boże Narodzenie obchodzi się szczególnie uroczyście. Jeśli wybierzemy się na pasterkę w podziemnej kaplicy lub w klasztorze, będzie to na pewno niezwykłe przeżycie.... więcej