Odwiedź Wrocław

Wypiękniał Wrocław w ostatnich latach. Oj, wypiękniał. Dla kogoś takiego jak ja, kto nie był tu 10 lat, dzisiejszy wygląd miasta jest szokujący. Dzisiaj pospacerujemy po Ostrowie Tumskim.

Reklama

Warto to zrobić zawsze, szczególnie w sobotnie popołudnie. Na Moście Tumskim młode pary robią sobie sesje fotograficzne i wieszają kłódki. Niewiele już zostało wolnego miejsca. Drugim powodem wizyty o tej porze są gazowe latarnie.

Rytuał ich zapalania ma w sobie coś magicznego (jak Kraków Gałczyńskiego w „Zaczarowanej dorożce”). Z mostu roztacza się najpiękniejszy widok na katedrę zamykającą perspektywę ulicy Katedralnej. Posuwamy się powoli, podziwiając odrestaurowane budynki. Jest gdzie przysiąść na kawę albo obiad...

Ostrów Tumski nadludzkim wysiłkiem udało się uratować przed dramatyczną powodzią 1997 roku. Nie miał tyle szczęścia w 1945 r., gdy broniący Wrocławia Niemcy uznali miasto za twierdzę (Festung Breslau). Większość centrum, także Ostrów Tumski, legło w gruzach. Dobrze, że czas potrafi leczyć i takie rany. Najcenniejszą budowlą wyspy jest katedra. Powstała na przełomie XIII i XIV wieku, ale pierwszy kościół w tym miejscu ufundował już Bolesław Chrobry. Polecam wjazd (lub wspinaczkę) na wieżę.

Widoki wynagrodzą wysiłek. W cieniu (dosłownie) katedry stoi skromny kościółek św. Idziego. Romańska budowla jest najstarsza w mieście. A przy niej znajduje się Brama Kluskowa. Skąd dziwna nazwa i... garnek na jej zwieńczeniu? Wyjaśnia to legenda. Mąż po śmierci żony cierpiał głód. Zmarła obiecała robić mu kluski, jak za życia, ale jedną musiał zostawić. Nie powstrzymał się. Gdy opróżnił garnek, kluska wskoczyła na bramę. A magiczny garnek nigdy już się nie zapełnił.

MR

INFO

Dojazd samochodem jest łatwy, ale poruszanie się nim po Wrocławiu bywa żmudne. Parkowanie w centrum jest płatne, a wolne miejsca trudno znaleźć. Polecamy podziemny parking pod Placem Nowy Targ. Płatny, ale położony między Rynkiem i Ostrowem Tumskim). Można też zaparkować pod Galerią Dominikańską. Komunikacja miejska. Z dworca PKP Wrocław Główny można dojechać autobusem do Galerii Dominikańskiej (linie N i K) lub tramwajami: 9 (Katedra), 17 (Hala Targowa).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej