Niezwykłe polskie pasterki

Są w Polsce miejsca, gdzie Boże Narodzenie obchodzi się szczególnie uroczyście. Jeśli wybierzemy się na pasterkę w podziemnej kaplicy lub w klasztorze, będzie to na pewno niezwykłe przeżycie. •Marta Żarska

Zdjęcie

Szopka w Poznaniu, czyli największa ruchoma szopka w Europie/fot. Jakub Walczak /Reporter
Szopka w Poznaniu, czyli największa ruchoma szopka w Europie/fot. Jakub Walczak
/Reporter


Największy w Europie ruchomy żłóbek w Poznaniu

Przybywający na pasterkę do kościoła franciszkanów przy placu Bernardyńskim z zachwytem przyglądają się ogromnej szopce znajdującej się w prezbiterium. Ta imponująca konstrukcja składa się z ponad 200 figur, z których część się porusza.

Reklama

Wyróżniają się naturalnej wielkości postacie Świętej Rodziny – święty Józef mierzy aż 180 cm. Rozmiary poznańskiej szopki budzą respekt. Ma 27 m głębokości, 14 m szerokości, 16 m wysokości i waży prawie 4 tony.

Uznawana jest za największą na naszym kontynencie. Ruchomy żłóbek powstaje stopniowo od kilkudziesięciu lat i co roku jest rozbudowywany o nowe elementy.

W jego wystroju są najczęściej budowle typowe dla polskiej wsi, lecz umieszczano w nim także elementy z włoskiego Greccio (gdzie w grocie św. Franciszek w 1223 r. zbudował pierwszy żłóbek).

Podziemna pasterka w kopalni w Wieliczce

Ponad 100 m pod ziemią o godzinie 8 w wigilijny poranek odprawia się w kaplicy świętej Kingi w kopalni soli w Wieliczce tradycyjną górniczą pasterkę.

Kaplica dedykowana świętej Kindze przywodzi na myśl Grotę Narodzenia Pańskiego – w całości wykuta w soli jest dziełem górników – artystów, którzy przez sto lat nadawali jej obecną świetność. Wnętrze zdobią liczne rzeźby i płaskorzeźby ilustrujące życie Jezusa. Na skalnej półce przy północnej ścianie świątyni w roku 1903 rzeźbiarz Józef Markowski umieścił pierwsze figurki Szopki Betlejemskiej. Kolejne powstały po 20 latach.

Pasterka jest bardzo uroczysta, uczestniczący w niej górnicy zakładają galowe mundury. W mszy może uczestniczyć każdy, dlatego też okoliczni mieszkańcy i turyści tłumnie przybywają, by modlić się w tym wyjątkowym miejscu.

Pasterka w kopalni odprawiana jest od stuleci. Zawsze rano, wtedy bowiem na wspólnej modlitwie mogli spotkać się górnicy wracający z nocnej zmiany i ci, którzy dopiero rozpoczynali szychtę. Podziemne pasterki odprawiane są również w kopalni soli w Bochni.

Wigilia w klasztorze w Tyńcu

Kto potrzebuje modlitewnego skupienia lub innego niż zwykle przeżycia Bożego Narodzenia, może wybrać święta w klasztornych murach. Coraz więcej wspólnot zakonnych oferuje świąteczne pobyty dla rodzin i osób samotnych.

Historyczne wnętrza i niezwykła atmosfera skupienia – to niewątpliwe walory takiego rozwiązania. Niezwykłym doznaniem jest uczestniczenie w pasterce w opactwie benedyktynów w Tyńcu, gdzie liturgia odbywa się w święta w języku łacińskim.

Bracia, którzy noszą czarne habity, na to jedyne nabożeństwo ubierają się na biało. Wcześniej zakonnicy i goście siadają w refektarzu do wieczerzy wigilijnej.

Jasełka i procesja w Chęcinach

Franciszkanie szczególnie dbają, by obchodom Bożego Narodzenia zawsze towarzyszyła betlejemska stajenka. W ten sposób kontynuują dzieło założyciela swego zakonu, ponieważ to właśnie św. Franciszek z Asyżu był twórcą pierwszej szopki.

Dlatego żywa szopka w klasztorze franciszkanów w Chęcinach jest przygotowywana ze szczególną starannością. Na klasztornym dziedzińcu powstaje ogromna drewniana szopa. Wokół znajdują się zagrody dla zwierząt (kur, królików, kóz, baranów, osła).

Otwarciu szopki towarzyszy wspólne kolędowanie i jasełka przygotowane przez dzieci. Przed północą zakonnicy i wierni w procesji niosą nowo narodzone Dzieciątko Jezus i udają się do kościoła na uroczystą pasterkę.

Żywa szopka pod papieskim oknem w Krakowie

Krakowski adres: Franciszkańska 4, zna chyba każdy z nas. To tu znajduje się słynne okno, przez które już dwaj papieże rozmawiali nocą z wiernymi.

W święta Bożego Narodzenia franciszkanie organizują w pobliżu żywą szopkę. W niej aktorzy przedstawiają scenę narodzenia Jezusa. W szopce można też podziwiać żywe zwierzęta: lamy, owce, osiołki, kucyki, kozy przywiezione na tę okazję z krakowskiego ogrodu zoologicznego i Akademii Rolniczej.

W Wigilię odbywa się tu wspólne kolędowanie i jasełka w wykonaniu braci franciszkanów.

Żabnica - nocna msza przy góralskiej muzyce i kolędach

W stuletnim, drewnianym kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabnicy (woj.śląskie) w wigilijną noc ma miejsce niecodzienne wydarzenie. Każdego roku odbywa się tu pasterka uświetniona góralską muzyką i śpiewem w wykonaniu kilkudziesięciu muzykantów z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.

Pastorałki i kolędy rozbrzmiewają przy akompaniamencie smyczków i akordeonów. Na to widowiskowe nabożeństwo zjeżdżają się wierni z całej Żywiecczyzny, a także z dalszych okolic. Muzykanci obojga płci występują w tradycyjnych ludowych strojach.

Stoją w półokręgu przy ołtarzu pięknie przystrojonym na tę uroczystość. Mszę koncelebruje kilku księży, a proboszcz przywdziewa z tej okazji wyjątkowy ornat ze zdobieniami w stylu górali żywieckich.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Kobieta i życie

Zobacz również