Niedziela Palmowa na Kurpiach

Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Nazywana była Niedzielą Męki Pańskiej, Kwietną lub Wierzbną. Jest pamiątką przybycia Chrystusa do Jerozolimy, gdy witający Go tłum kładł na Jego drodze gałązki palmowe.

Zdjęcie

Niedziela Palmowa jest na Kurpiach obchodzona szczególnie/fot. Marek Maliszewski /Reporter
Niedziela Palmowa jest na Kurpiach obchodzona szczególnie/fot. Marek Maliszewski
/Reporter

Są takie regiony, gdzie Niedziela Palmowa jest celebrowana szczególnie. Wierni przynoszą do kościołów misternie wykonane i ozdobione palmy. Jedne z najpiękniejszych palm w Polsce możemy podziwiać w Łysych na Kurpiach.

W końcu lat 60-tych zaczęto organizować tu konkursy na najładniejszą palmę, by ocalić ginący zwyczaj. Dziś to duża impreza folklorystyczna, a obchody Niedzieli Palmowej w Łysych stały się elementem dziedzictwa kulturowego regionu. Niezwykły jest tutejszy drewniany kościółek św Anny z 1882 roku. Miejscowi cieśle budowali nocami i bez użycia gwoździ.

Reklama

Taki warunek postawił rosyjski zaborca. Wewnątrz znajduje się obraz przedstawiający Kurpia w tradycyjnym stroju, pomagającego dźwigać krzyż Chrystusowi. Dziś msza święta odbywa się w nowym murowanym kościele, w starym prezentowane są palmy biorące udział w konkursie. W Niedzielę Palmową mieszkańcy, także małe dzieci, dumnie prezentują stroje regionalne.

Na kiermaszu po procesji można kupić kosze z wikliny, lokalne sery, wędliny i miody z Puszczy Zielonej, a także kurpiowski napój „psiwo kozicowe”.

W Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle zobaczymy tradycyjne domostwa i ozdoby. Warto wrócić tu w trzecią niedzielę czerwca. Wówczas w Kadzidle odbywa się „Wesele Kurpiowskie” – festiwal folklorystyczny z inscenizacją tradycyjnego obrzędu ślubnego i wesela. Co ciekawe, ślub bierze wówczas prawdziwa para młoda, a gościom przygrywają kapele regionalne.

Tradycja palm wielkanocnych

W Polsce od wieków poświęconymi w kościele zielonymi gałązkami kropiono domostwa, obejścia i bydło w oborze, by zapewnić sobie spokój i dostatek. W niektórych regionach do dziś plecie się niezwykłe, ozdobne palmy.

Palmy. W Polsce wykonywano je z witek wierzbowych, bo wierzba uznawana była za roślinę „miłującą życie”. Używano też cisu, bukszpanu, tui. Tradycyjnie za święte uchodziło albo drzewo „wiecznie zielone”, albo to, które pierwsze wypuszczało wiosną liście. Te na Kurpiach zdobią kwiaty z bibuły.

Ciekawe miejsca

Zagroda Kurpiowska w Kadzidle, ul. Trasa Mazurska 1b, tel: 29 761 82 00, e-mail: zagroda.kurpiowska@poczta.onet.pl, czynna codziennie od 10 do 17, bilety: 5 i 3 zł.

Muzeum Kurpiowskie, Wach 14, tel: 607 676 356, e-mail: kurpiewach@wp.pl, zwiedzanie po umówieniu się telefonicznym lub mailowym, bilety: 5 i 3 zł.

Noclegi. Zagroda Kurpiowska Anielski Zakątek, Czarnia 29, Kadzidło, tel: 696 447 743, noclegi od 28 zł/osobę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej