Największe atrakcje Torunia

​Spotkaj się z Mikołajem Kopernikiem, sprawdź, jak powstają najsłynniejsze pierniki na świecie i poznaj przykłady niezwykłej średniowiecznej architektury. W Toruniu czekają na ciebie prawdziwe cuda, a zakochawszy się w tym przepięknym mieście, na pewno jeszcze do niego powrócisz. Daj się zachwycić niepowtarzalnemu klimatowi kupieckiej starówki i weź udział w lokalnych imprezach kulturalnych. Tej wycieczki nigdy nie zapomnisz!

Zdjęcie

Pomnik Kopernika w Toruniu/fot. B. Czonkow /MWMedia
Pomnik Kopernika w Toruniu/fot. B. Czonkow
/MWMedia

Miasto piernika i Kopernika

Jak powszechnie wiadomo, Toruń zasłynął na całym świecie przede wszystkim wyrobami tutejszych cukierników. Wybierając się na wycieczkę w jego okolice, koniecznie spróbujmy więc przepysznych pierników, które zachwycą nas nie tylko smakiem, ale też różnorodnością kształtów i form. Mając szczęście, natrafimy nawet na odbywające się co roku Święto Piernika, podczas którego prezentowane są najoryginalniejsze z katarzynek oraz opowiadane historie i legendy związane z tymi smakowitymi ciasteczkami. 

W mieście natrafimy nawet na Piernikową Aleję Gwiazd, czyli wmurowane w bruk pamiątkowe tablice z podpisami ważnych ludzi, mające oczywiście kształt lokalnego przysmaku. Drugim skojarzeniem z Toruniem jest zazwyczaj nazwisko: Mikołaj Kopernik. 

Reklama

To właśnie w tym mieście urodził się nasz najsłynniejszy astronom, dlatego warto wybrać się na spotkanie z nim na... staromiejski rynek. W południowo-wschodnim narożniku placu znajdziemy bowiem symbol Torunia - figurę przedstawiającą tego wielkiego uczonego.

Kiedy jechać do Torunia?

Pytanie to powinno brzmieć raczej "czy przeszkadzają ci tłumy wałęsających się po centrum turystów?". Miasto pęka w szwach szczególnie w miesiącach wakacyjnych, lecz wtedy również otwarta jest większość atrakcji, a także restauracji, klubów i pubów. 

W lecie odbywa się także najwięcej imprez kulturalnych i tylko wtedy dostajemy unikalną okazję poznania Torunia jako miejsca pełnego ruchu i energii. Na zwiedzanie można wybrać się również późną wiosną lub wczesną jesienią, gdy większość muzeów i innych turystycznych miejsc funkcjonuje już tak jak w lipcu, pamiętając jednocześnie, że nie unikniemy wówczas spotkania z licznymi wycieczkami szkolnymi.

Zabytki Starego Miasta

Spacerując po wąskich toruńskich uliczkach zwróćmy uwagę na sam układ urbanistyczny starówki. Najstarsza część miasta wciąż przypomina średniowieczne grody, w których centrum znajduje się rynek i siedziba rady miejskiej, a wokół okalają je pozostałości dawnych murów obronnych. Godny uwagi jest przede wszystkim wspomniany już Ratusz, będący jednym z najlepszych przykładów architektury mieszczańskiej w całej Polsce. 

Jego historia sięga XIII wieku, a wielokrotnie przebudowywany zachwyca nie tylko fasadą, ale również wnętrzem. Ze szczytu wieży roztacza się niepowtarzalny widok na cały Toruń - na pewno dojrzymy stamtąd wszystkie inne lokalne atrakcje. Okolica obfituje bowiem w jedyne w swoim rodzaju budowle sakralne, do których koniecznie trzeba chociaż rzucić okiem. 

Gotycka katedra św. Jana Chrzciciela, monumentalny kościół Wniebowzięcia NMP czy nieduży kościół św. Jakuba zachwycą każdego człowieka o wrażliwym sercu. Bardzo ciekawym miejscem jest także Dom Kopernika, czyli kamienica uważana za dom narodzin najsłynniejszego polskiego astronoma.

Muzea w Toruniu

Miasto oferuje nam bardzo wiele atrakcji, wśród których zawierają się liczne i różnorodne muzea. Do najciekawszych zaliczamy te dotyczące najsłynniejszego lokalnego wyrobu, czyli przepysznych pierników. Podczas zwiedzania koniecznie należy udać się na ul. Rabiańską, czyli do mieszczącego się w zabytkowej kamienicy niezwykłego muzeum. 

Nie zastaniemy tam bowiem nudnych i oklepanych wystaw, lecz weźmiemy udział w wyjątkowych warsztatach, których efektem będą stworzone przez nas własnoręcznie smakołyki. Specjalni cukiernicy pokażą nam, w jaki sposób powstają pierniczki i pomogą nam przy klejeniu własnych, użyczając tradycyjnych drewnianych form. Miejsce to coraz bardziej zyskuje na popularności, stając się wspaniałą rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. 

Drugi z obiektów, ekspozycja w podziemiach Domu Kopernika, pozwala za to poznać historię lokalnych wypieków i spróbować, jak smakują poszczególne ich rodzaje. Żaden miłośnik sztuki nie może również ominąć toruńskiego Muzeum Okręgowego mieszczącego się w Ratuszu Staromiejskim, w którego zbiorach znajduje się przede wszystkim miejscowe rzemiosło artystyczne (w tym słynne witraże). 

Równie godne uwagi jest Muzeum Etnograficzne, gromadzące wszelkie materiały dotyczące przeszłości okolicy, oraz Planetarium, w którym odbywają się magiczne pokazy astronomiczne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej